Vreme čitanja: oko 3 min.
Srbi otkrili kako izgleda život u Americi: Koliko vrede srpske diplome i da li je život bolji nego kod nas?
Vreme čitanja: oko 3 min.
Iskustva Srba u Americi su raznolika, sa zadovoljstvom i profesionalnim uspehom s jedne strane i izazovima u vezi sa troškovima života i bezbednošću s druge strane
Kada se razmatra preseljenje u Ameriku, mnogi Srbi se suočavaju s pitanjima o kulturološkim razlikama, životnom stilu i radnim uslovima. Tema otvorena na Redditu o životu Srba u SAD-u pružila je različite uvide i iskustva pojedinaca koji su već prošli kroz ovaj proces. Ova iskustva prikazuju širok spektar realnosti i osećanja među onima koji su odlučili da započnu novi život u Americi.
Koračanje ka uspehu u Americi
Jedan korisnik koji je u Americi pet godina opisao je svoj put od rada u restoranima kao server i barmen do sticanja zelene karte i pronalaženja posla u svojoj struci.
- Ja sam ovde tek pet godina. Krenuo sam sa restoranima kao server i bartender, sredio zelenu kartu, uradio evaluaciju srpske diplome (bez bilo kakvog dodatnog američkog kursa) i već posle tri godine u Americi sam našao posao u struci. Položio ispit za licencu koju struka traži (ispit polažu svi, bez obzira koju školu imaš) i imam odličnu platu sa kojom se lagano živi, stavi sa strane, plaćen godišnji odmor od četiri nedelje plus sedam njihovih praznika - istakao je on, pa dodao:
- Kad si u struci, posao možeš lagano da promeniš ako nisi zadovoljan, 40 sati nedeljno sa svakim prekovremenim koje se plaća x1.5. Poenta je ako napraviš dobar plan šta hoćeš i ideš ka tamo da ostvariš imaćeš lagan život kasnije bez da radiš dva ili tri posla. Na početku mora dosta da se žrtvuje, radilo se i po 70 sati u proseku nedeljno za prve 3 godine, ali kad sve dođe na svoje onda samo naplatiš. Što se tiče političke situacije jeste malo veće rasulo nego ranije, inflacija kao i svuda, ali u mom primeru ništa nije uticalo nešto specijalno da sam baš osetio na svojoj koži.
Različite realnosti zavise od lokacije
Neki korisnici upozoravaju da život u Americi može znatno varirati u zavisnosti od lokacije. Dok su velika mesta poput Njujorka i Čikaga poznata po razvijenoj infrastrukturi i poslovnim prilikama, postoje delovi Amerike sa znatno nižim životnim standardom. Primeri uključuju trailer naselja u Teksasu i Kaliforniji, gde je kvalitet života veoma loš. Takođe, sigurnost može biti problematična, sa višom stopom nasumičnog kriminala u poređenju sa Srbijom i EU. U razvijenijim mestima, kao što su velika poslovna središta, poslovne prilike su brojne, ali konkurencija je velika, što znači da je potrebno biti spreman za intenzivan rad i izazove.
Izazovi visoke cene života i radne etike
Jedan korisnik ističe da u Americi mnogi ljudi rade dva ili tri posla kako bi pokrili visoke troškove života, posebno u velikim gradovima. Troškovi života mogu iznositi između 8.000 i 10.000 dolara mesečno, što može biti izazovno za one koji nemaju značajne prihode. Ovaj korisnik je primetio da su cene kirija, hrane i goriva rasle, te da su mnogi ljudi, uključujući njega, odlučili da se vrate u Srbiju kada su osnovali porodicu zbog visokih troškova i nedostatka slobodnog vremena.
Akademski uspeh i zadovoljstvo
S druge strane, studentkinja koja trenutno studira političke nauke u Vašingtonu izražava veliko zadovoljstvo svojim iskustvom. Ona naglašava da je bezbednost u Vašingtonu na visokom nivou za veliki američki grad, a poslovne prilike su brojne. Sa pozitivnim iskustvima u obrazovanju i životu u Vašingtonu, planira da ostane u SAD-u i nakon završetka studija.
Praktične preporuke za potencijalne doseljenike
Jedan korisnik savetuje da se izbegavaju veliki gradovi poput Los Anđelesa, Njujorka i Čikaga zbog visokih troškova života. Umesto toga, preporučuje razmatranje manjih mesta koja nude povoljnije uslove za život. Troškovi života i porezi u Americi mogu biti značajni, ali iskustvo može biti veoma različito zavisno od izabranog mesta za življenje. Kroz pažljivo planiranje i istraživanje, moguće je pronaći ravnotežu između profesionalnog uspeha i kvalitetnog života.
Iskustva Srba u Americi su raznolika, sa zadovoljstvom i profesionalnim uspehom s jedne strane i izazovima u vezi sa troškovima života i bezbednošću s druge strane. Potencijalni doseljenici treba da pažljivo razmotre sve aspekte pre nego što donesu odluku o preseljenju, kako bi im njihovo novo iskustvo u Americi bilo što pozitivnije, prenosi Serbian Times.
(Telegraf Biznis)
Video: Cene goriva biće manje za tri dinara
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nikolas
AMERIKA CEMERIKA !!! A STO JE NAJGORE MOJI RODJACI CIJI SU PREDCI OTISLI U AMERIKU PRE 1 SVETSKOG RATA NEZNAJU VISE SRPSKI -ZNAJU DA SU SRBI I IDU U CRKVU PRAVOSLAVNU !!! PRAVI SU AMERI !!!
Podelite komentar
Maricic aleksandar
Nekoga radi taj gastarbajterski zivot... Meni se nije svidelo... Mnogo posla, malo zivota... Za vecinu..
Podelite komentar
Mira
Znaci, lepo se zivi !
Podelite komentar