
Đedović odgovorila opoziciji: Bili bismo jedinstveni u svetu po zabrani eksploatacije litijuma i bora
Poslanici Skupštine Srbije, posle četvorodnevne rasprave, većinom glasova izjasnili su se protiv predloga opozicije za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima kojima je tražena zabrana istraživanja i eksploatacije bora i litijuma.
Za usvajanje zakonskih izmena glasalo je 84 od prisutnih 214 poslanika, protiv je bilo 128, uzdržanih nije bilo, a dva poslanika nisu glasala.
Na pitanje člana opozicije Miroslava Aleksića ,,šta je interes i zašto da za 690 miliona za 40 godina kopamo litijum?", ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović naglasila je da Republika Srbija ima veliki potencijal za doprinos energetskoj tranziciji i razvoju električnih vozila.
- Naši prirodni resursi i strateška pozicija pružaju nam osnovu za razvoj snabdevačkih lanaca, što će biti od koristi za našu zemlju uz primenu najviših ekoloških i socijalnih standarda.
Uvođenje zabrane na istraživanje i eksploataciju bora i litijuma u Republici Srbiji dovelo bi do višestrukih negativnih posledica ne samo na ekonomiju zemlje već i u njenom geopolitičkom pozicioniranju, ujedno bismo bili prva zemlja i jedinstveni u svetu u zabrani eksploatacije litijuma i bora - rekla je ministarka i nastavila:
- Kada se govori iz ugla ekonomije, treba imati u vidu brojne benefite. Planirana investicija iznosila bi minimum 2,55 milijardi evra (na osnovu podataka iz 2021. godine, a sigurno se očekuje da bude i veća), što bi ujedno bila najveća industrijska grinfild investicija u istoriji Republike Srbije. U fazi izgradnje projekta „Jadar” bilo bi otvoreno 3.500 radnih mesta, a 1.300 zaposlenih bi radilo na eksploataciji i preradi u narednih nekoliko decenija. Projekat ima potencijal da privuče i brojne druge investicije, poput proizvođača katoda, baterija za električna vozila, pa i same proizvođače električnih vozila. Po procenama ekonomske studije sve te investicije imaju kapacitet da kreiraju preko 20.000 visokvalifikovanih radnih mesta. Pa se ukupan efekat na BDP očekuje u iznosu od 11-12 milijardi evra ili preko 16% BDP-a.
Objašnjavajući kako se vidi razvoj rudarstva, Handanović je objasnil da je Srbija zemlja koja je srazmerno svojoj veličini bogata mineralnim resursima.
- Naš cilj je da se to bogatstvo koristi u interesu naših građana i da stvaramo uslove za održivo rudarstvo, kroz poštovanje svih domaćih i svetskih standarda u oblasti zaštite životne sredine. Na tome ćemo raditi kroz unapređenje regulative, izradu strateških dokumenata i saradnju s međunarodnim partnerima, koji mogu da nam prenesu najbolja svetska iskustva. Pratimo aktivnosti EU na planu definisanja odnosa prema kritičnim mineralnim sirovinama, koje su važne za privredni razvoj i potrebe novih, ekološki prihvatljivih tehnologija, jer želimo da i Srbija svoje standarde u rudarstvu uskladi sa evropskim.
Na pitanje Aleksića, zašto Vlada ne sluša SANU, ministarka je objasnila da se u predlogu izmena Zakona pozivaju na Srpsku akademiju nauka i umetnosti, ali da SANU nije stao protiv ovog projekta već određeni pojedinci.
- Svakako ne institucija i to je tendeciozno iskorišćeno da se predstavi kao stav naših najistaknutijih akademika! Ovde pričamo o Slobodanu Vuksanoviću, predsedniku odbora za energetike SANU, koji je ujedno javno pre neki dan rekao da bi moratorijum na litijum bio kapitulacija društva i da zabrana ne vodi nigde.
Simpozijum u SANU nije bio javna rasprava, takvih skupova je do sada u Akademiji bilo na stotine, većina se bavila temama važnim za društvo, ali nijedan od njih nije bio zloupotrebljen za zasenjivanje nestručne javnosti, poput ovoga o projektu Jadar. Nešto što je zaista moglo da pokrene pravi stručni dijalog u akademskoj atmosferi i bez unapred određenih stavova, iskorišćeno je kao presuda, kao argument da tu nema šta više da se razgovara. Javno mnjenje je tako poverovalo u rečenice: „SANU se izjasnila!“ ili „SANU je rekla!“ i to bez ikakve rezerve, mada prema istraživanju IPSOS-a, četiri petine tog istog javnog mnjenja ne može da navede nijednog sadašnjeg člana Akademije, a preko devedeset procenata nije nikada prisustvovalo nekom događaju u SANU.
Na pitanje ,,zašto se baterije prave u Makedoniji i Mađarskoj", ministarka je podsetila da se iste prave i u Srbiji.
- Baterije se prave i u Srbiji, u Subotici, naši ljudi su patentirali jedinstvenu bateriju na litijum LFP bateriju, koju su testirali evropske automobilske kuće i za koju sirovine nabavljaju iz Kine, ali to vam se ne uklapa u vašu priču o tome da je srbija kolonija pa to ne pominjete.
(Telegraf Biznis)
Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
milica
Vreme je da se okrenemo tehnologijama i resursima koji će nas povući napred.
Podelite komentar
Pele
Sta opozicija zna sta je za Srbiju dobro...
Podelite komentar
vladimir
Budućnost naše ekonomije zavisi od naših odluka o resursima. Litijum je ključan!
Podelite komentar