Vreme čitanja: oko 3 min.
Đedović iz Budimpešte o energetskom sektoru: Srbija je spremna za zimu, dešavanja na tržištu bude zabrinutost
Vreme čitanja: oko 3 min.
Ministarka je učestvovala na Ministarskom sastanku Grupe na visokom nivou o energetskoj povezanosti centralne i jugoistočne Evrope
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je danas na Ministarskom sastanku Grupe na visokom nivou o energetskoj povezanosti u Budimpešti da je Srbija energetski spremna za zimu, ali dešavanja na tržištu prirodnog gasa i električne energije, koja su posledica situacije u Ukrajini, stvaraju zabrinutost kada je reč o cenama i dostupnosti gasa, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
Ona je navela da je u poslednjih nekoliko nedelja cena gasa na TTF-u porasla za oko 15 odsto i dostigla 42 evra po megavat-satu, dok je pitanje dostupnosti takođe važno za ceo region, naročito zbog uticaja i na rast cena električne energije i da smo ovog leta bili svedoci drastičnih skokova cena električne energije uz istovremeni manjak raspoloživih megavata, zbog usmeravanja resursa na snabdevanje Ukrajine.
- Upravo zbog toga i najave da zima pred nama neće biti blaga kao prethodna, verujem da nam je potrebna detaljna analiza svih mogućih scenarija i predlog mera kojima bismo se zaštitili od oscilacija u cenama energenata i energije i njihovoj dostupnosti. Moramo da vodimo računa o cenama koje građani plaćaju i konkurentnosti privrede. Plan i mere su potrebni regionu Centralne i Jugositočne Evrope već danas, a ne za tri meseca - naglasila je Đedović Handanović.
Ona je podsetila da su izgradnjom gasne interkonekcije sa Bugarskom, stvoreni preduslove za divesifikaciju izvora snabdevanja, ne samo Srbije već i regiona i EU.
- Nastavljamo sa razvojem regionalnih projekata i verujem da ćemo u narednih nekoliko godina završiti gasno povezivanje sa Rumunijom i Severnom Makedonijom, sa kojima smo potpisali memorandume o razumevanju. Ostaju nam dva velika izazova, najpre finansiranje, jer je neophodno gas posmatrati kao prelazni energent, a zatim i osiguravanje dostupnosti adekvatnog kvaliteta gasa u zadovoljavajućim količnama - rekla je ministarka.
Najavila je da do kraja godine očekuje usvajanje izmena Zakona o energetici koje su, između ostalog, važne i za spajanje tržišta električne energije.
- Srbija sa susedima radi na jačanju i povećanju prenosnih kapaciteta električne energije. 'Blekaut' koji je letos pogodio region, ali ne i Srbiju, pokazao slabosti prenosnih kapaciteta i neophodnost boljeg regionalnog povezivanja. Takođe, zajedno sa susedima radimo na razvoju projekata u hidrosektoru, pre svega mislim na HE 'Buk Bijela' sa Bosnom i Hercegovinom, i RHE 'Đerdap 3' sa Rumunijom. Želim da naglasim da bi izgradnja 'Đerdapa 3' imala znatno širi regionalni značaj za integraciju energije iz OIE, jer je u pitanju najveći potencijalni kapacitet za balansiranje varijabilnih zelenih megavata - navela je Đedović Handanović.
Predstavnici Evropske komisije na sastanku su izrazili zadovoljstvo činjenicom da je Srbija usvojila Nacionalni energetski i klimatski plan, i pohvalili razvoj tražišta električne energije i regionalne berze, kao i napore koje Srbija ulaže u razvoj OIE projekata i novih skladišta.
Govoreći o ulaganjima u nove proizvodnje kapacitete, Đedović Handanović je istakla da je Srbija nedavno potpisala ugovor o gradnji solarnih elektrana snage 1 GW sa 200 MW skladišta koje će značajno promeniti sliku srpske energetike u godinama pred nama i dodala da ćemo 2026. godine imati nove OIE elektrane na mreži koje su rezultat prvih aukcija.
Kako se navodi u saopštenju, Đedović Handanović razgovarala je sa mađarskim ministrom energetike Čabom Lantošem i zamenicom direktora Generalnog direktorata za energetiku Evropske komisije.
(Telegraf Biznis)
Video: 9 efikasnih načina za uštedu energije na poslu
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.