• 0

Vreme čitanja: oko 3 min.

Edukaciija i odgovornost su imperativ: Bezbednost dece na internetu jedno od najprioritetnijih pitanja društva

V. K.

Vreme čitanja: oko 3 min.

Održana panel diskusija o bezbednosnim rizicima sa kojima se deca suočavaju na internetu

  • 0
Panel o sigurnosti dece na internetu Foto: Telegraf.rs

Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić izjavio je danas na panelu posvećenom bezbednosti dece na internetu "Odgovornost u podizanju nivoa digitalne pismenosti" u okviru konferencije "Sigurno surfovanje: Bezbedna i odgovorna upotreba interneta kod dece i mladih" da ova tema postaje jedno od najprioritetnijih pitanja svakog društva, pa i u Srbiji, i dodao da su edukacija i odgovornost kako koristiti internet najvažniji za bezbednost dece na internetu.

- Digitalni alati su stvoreni da bi nam olakšali život, rad, svakodnevnicu i da bi unapredili razboj čovečanstva. Sa druge strane uvek se postavlja pitanje odgovornosti, na koji način koristimo inovacije i da li ih koristimo ili zloupotrebljavamo i to najviše u kontekstu bezbednosti i zaštite - rekao je Ristić.

Naveo je da zbog toga Ministarstvo informisanja i telekomunikacija od 2017. godine ima svoj Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu, koji je jedini institucionalni okvir koji se bavi tom temom, ne samo u Srbiji, već u čitavoj Evropi.

- Cilj nacionalnog kontakt centra je dvostruk. Sa jedne strane, prevencija, dakle obrazovanje, sticanje znanja i veština na koji način prepoznati izazove, kako odgovorno koristiti internet i na koji način prepoznati izazov. Sa druge strane, jednako važna je i reakcija u onim slučajima kada već dođe do neželjene situacije, na koji način prepoznati taj događaj, pomoći detetu, roditeljima, nastavnicima, zajednicima, porodicama i na koji način ga uputiti drugim resornim organima. Ovde Nacionalni kontakt centar obavlja zaista izuzetnu funkciju - rekao je on.

Istakao je da Nacionalni kontakt centar realizuje aktivnosti i radionice na prostoru čitave Srbije, ali i Republike Srpske u cilju edukacije i prevencije kao i da ukoliko dođe do neprijatne situacije Nacionalni kontakt centar, pre svega, obavlja razgovora sa licem, najčešće sa maloletnim licem, sa roditeljima, nastavnicima, drugarima da bi saznao o čemu se radi.

- Na osnovu toga se procenjuje koliko je opasna situacija, da li treba uključiti i druge organe, MUP, tužilaštvo za tehnološki kriminal, centre za socijalni rad, Ministarstvo prosvete. Podaci nam do sada govore da imamo razloga za zabrinutost, imamo razloga da budemo još oprezniji, ali pre svega kao građani, roditelji i društvo, a onda i kao država. Važno je da što više naših građana, posebno dece, prođe kroz obrazovne programe Nacionalnog kontakt centra. Pored toga, pre nekoliko meseci po prvi put smo počeli sa realizacijom obrazovnih programa koji su namenjeni roditeljima, kako bi oni mogli da prepoznaju izazove sa kojima se deca suočavaju - rekao je on.

Naveo je da su najveći izazovi sa kojima se mladi suočavaju na internetu zloubotreba ličnih podataka i fotografija, pravljenje lažnih profila, razmena uvredljivih poruka, javno omalovažavanje i maltretiranje vršnjaka, ucene i pretnje, govor mržnje i nasilje u realnom okruženju koje nekada može da ima smrtni ishod.

Jelena Trivan, generalni direktor M:Tel Bosna i Hercegovina navodi da je ova kompanija prepoznala značaj bezbednosnih rizika sa kojima se deca suočavaju na internetu.

- Osamdeset odsto vremena koje deca provode na internetu provode u igrama. Samo dvadeset odsto provode u istraživanju edukativnog sadržaja ili svojim interesovanjima. Mislim da nismo svesni svih pretnji jer istraživanja pokazuju da je preko 50 odsto dece upoznato sa sa nasiljem i vršenjem krivičnih dela, a ovde pričamo o deci urzasta od 10 godina na više. U vom uzrastu su takođe upoznati i sa pornografskim sadržajem kao i sa lažnim modelima lepote. Već sada vidimo mnogo zdravstvenih i bezbednosih pretnji među mladim korisnicima interneta, koji se šire kroz njihovo korišćenje društvenih mreža - navodi Trivan.

Ministar Ristić je zamolio, pre svega, roditelje da odvoje vreme za ove obrazovane programe, kako bi se lakše izborili sa izazovima koje nameću nove tehnologije i mogli da pomognu svojoj deci.

(Telegraf Biznis)

Video: Kako zaštititi decu od internet predatora: Ključno je u startu prijaviti uznemiravanje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>