Nemci besni jer im prodavnice naplaćuju kese: "Pa to nema smisla"
Kupci u nemačkom gradu Kaselu bili su iznenađeni kada su shvatili da se plastične kese za voće i povrće u Kauflandu naplaćuju. Cena svake kese iznosi jedan cent, što su mnogi ocenili kao dodatni trošak u ionako teškoj ekonomskoj situaciji. Međutim, iz Kauflanda poručuju da to nije novost, jer se plastične kese za voće i povrće naplaćuju već duže vreme. Čini se da su neki kupci tek sada obratili pažnju na ovu praksu.
Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, u Nemačkoj je tokom 2021. godine po glavi stanovnika nastalo oko 237 kilograma ambalažnog otpada. Kako bi se smanjila upotreba plastike, od 1. januara 2022. godine na snagu je stupila zabrana plastičnih kesa u supermarketima, s izuzetkom tankih kesa koje se koriste u odeljenjima za voće, povrće i sveže proizvode. Ipak, ni one više nisu besplatne, što je izazvalo negodovanje među potrošačima.
Jedna žena je na društvenim mrežama podelila svoje iskustvo iz Kauflanda. Kako je navela, želela je da smanji količinu otpada i planirala je da koristi plastične kese iz odeljenja za samoposluživanje više puta.
- Mislila sam da ću uzeti nekoliko kesa i koristiti ih ponovo. Međutim, na kasi su mi naplatili po jedan cent za svaku kesu. Nisam mogla da verujem - napisala je žena na Fejsbuku. Nakon toga je kese vratila, uz komentar da su proizvodi već dovoljno skupi i da dodatna naplata nije opravdana.
Slična iskustva podelili su i drugi kupci, neki od njih upoređujući Kaufland s drugim trgovinskim lancima. Jedna korisnica Fejsbuka iznela je da se i u Aldi trgovinama plastične kese naplaćuju po simboličnoj ceni od jednog centa još od 2019. godine. Drugi su, pak, naglasili da na svakom aparatu gde se kese izvlače postoji jasno obeležen znak o dodatnoj naplati.
Iz Kauflanda su objasnili da je ova praksa uobičajena u industriji i da ima za cilj podizanje svesti o odgovornijoj potrošnji plastike.
- Kese za višekratnu upotrebu već godinama nudimo našim kupcima. Njihovom upotrebom može se uštedeti i do 693 tone jednokratnih plastičnih kesa godišnje - poručili su iz kompanije.
U Srbiji se plastične kese već dugo naplaćuju u supermarketima, i to po cenama od 15 do 20 dinara po kesi, zavisno od trgovinskog lanca. Ova praksa uvedena je kako bi se smanjila potrošnja plastike i podstakla upotreba torbi za višekratnu upotrebu, pak to nije slučaj sa kesama koje sluđe za voće i povrće, one su još uvek besplatne.
Šta vi mislite? Da li je naplata plastičnih kesa opravdana i podstiče li nas na odgovorniju potrošnju?
(Telegraf Biznis/Fenix)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nnnnn
I treba da budu besni. Kese plasticne su potrebne, moze ta plastika da se napravi “ eko-friendly “. Pogledajte samo koliko drugih nepotrebnih stvari prave od plastike. Kese ne treba da naplacuju, I oni imaju pravo sto se bune.
Podelite komentar