Velika carina Kini neće mnogo pomoći: Koji su stvarni uzroci gubitka radnih mesta u SAD-u?
Potpredsednička debata između guvernera Minnesote Tima Walza i senatora iz Ohija J. D. Vancea istakla je jedan od malobrojnih trenutaka dvostranačkog konsenzusa, a to je potreba za većom proizvodnjom u Americi. Vance je rekao da Amerikanci treba da "sami proizvode više stvari", na što je Walz odgovorio: "Slažem se s njim u ovome."
Međutim, u svom istraživanju za Aspen Economic Strategy Group (AESG), autor tvrdi da bi politički konsenzus o ovoj temi mogao biti štetan za dugoročnu prosperitetnost Amerike.
Prema njegovom mišljenju, pokušaji da se američko tržište zaštiti od globalne konkurencije nisu korisni. Kineski "šok" iz 1990-ih i 2000-ih, koji je doveo do gubitka radnih mesta u Americi, često je pogrešno prikazivan kao glavni uzrok problema. Iako su američke kompanije izgubile oko 200.000 radnih mesta godišnje od 1999. do 2011. zbog uvoza iz Kine, ti gubici nisu bili tako dramatični u kontekstu ukupne dinamike tržišta rada. U isto vreme, trgovina je povećala izvoz, kompenzujući gubitke u proizvodnji.
Protektivan pristup, kao što su carine koje je administracija Donalda Trampa uvela, a Joe Biden zadržao, nije rešio ove probleme. Umesto da smanje zavisnost SAD-a od Kine, carine su samo pomogle da se trgovina preusmeri na druge zemlje poput Meksika i Vijetnama. Uzimajući u obzir nacionalnu sigurnost, carine mogu imati smisla za ključne proizvode, poput poluvodiča, ali se i u tim slučajevima mora raditi na jačanju trgovinskih veza sa saveznicima.
Kreativna destrukcija, proces u kojem se stari sektori smanjuju, a novi nastaju, stvorila je nove mogućnosti za američku srednju klasu, naročito u oblastima kao što su vožnja kamiona, računarska podrška i zdravstvo. Problem nije u trgovini, već u nesposobnosti da se radnici pripreme za nova zanimanja. Političari treba da se fokusiraju na obrazovanje radne snage za sektore koji su u porastu, umesto da pokušavaju da ponovo otvore radna mesta iz prošlosti.
(Telegraf Biznis/Poslovni)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.