Radnici masovno daju otkaze, ne sprečava ih ni velika plata: Kompanije u problemu širom sveta

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Koronavirus je pokrenuo trend rada od kuće koji su mnogi zaposleni s oduševljenjem prihvatili jer više nisu morali gubiti vreme u saobraćajnim gužvama na putu do posla, a tokom radnog vremena mogli su obaviti i neke kućne obaveze. Međutim, dok su zaposleni uglavnom zadovoljni ovakvim načinom rada, isti entuzijazam ne dele i njihovi šefovi, koji smatraju da bi zaposleni mogli zloupotrebiti tu situaciju, manje se posvetiti poslu i smanjiti ukupnu produktivnost, iako neka istraživanja pokazuju suprotno.

Zbog toga sve više kompanija, uključujući velike tehnološke i finansijske korporacije poput Amazona, JPMorgan Chasea, Boeinga i drugih, odlučuje da odbaci rad na daljinu. Iako su neki pronašli kompromis u hibridnom modelu rada, u pojedinim firmama potpuno je ukinuta mogućnost rada od kuće – zaposleni moraju raditi isključivo iz kancelarija ili potražiti novi posao.

Kako je takva odluka o obaveznom povratku u kancelarije uticala na radnu snagu u firmama koje su prekinule praksu rada na daljinu, pokazalo je istraživanje koje su sproveli naučnici s nekoliko univerziteta u SAD-u i Kini. Prema rezultatima tog istraživanja, kompanije koje su pozvale zaposlene nazad u kancelarije izgubile su neke od svojih najboljih radnika, a zamena za njih se pronalazi znatno teže.

Tokom istraživanja, naučnici su analizirali podatke koje su zaposleni iz tehnološkog i finansijskog sektora objavljivali na LinkedInu – ukupno više od tri miliona informacija vezanih za radna mesta i promene posla. Nakon što su kompanije uvele obavezni povratak u kancelarije, izgubile su oko 14 odsto zaposlenih, pri čemu je taj procenat verovatno veći u nekim industrijama, jer su u tehnološkom sektoru plate znatno više.

Posebno se ističu tri kategorije zaposlenih koji su napustili kompanije zbog nemogućnosti rada na daljinu. Prvu kategoriju čine žene, kojima rad od kuće omogućava bolje usklađivanje poslovnih i porodičnih obaveza. Druga kategorija su zaposleni na višim pozicijama, dok treću čine najstručniji radnici, koji lako pronalaze novo zaposlenje nakon otkaza. Dodatni problem za kompanije je što je veoma teško pronaći adekvatnu zamenu za ove radnike.

- Naša saznanja pokazuju da kompanije, kada zbog obaveznog povratka u kancelarije izgube najbolje talente, nailaze na značajne probleme prilikom njihove zamene - stoji u istraživanju.

Rezultati ovog istraživanja u skladu su sa sličnim nalazima prethodno sprovedenih studija na nekim američkim univerzitetima, koje takođe povezuju odlazak zaposlenih na višim pozicijama s primenom politike povratka u kancelarije.

(Telegraf Biznis/TechSpot)

Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>