Cena gasa dostigla najviši nivo u poslednjih 14 meseci
Cene gasa na veliko porasle su na najviši nivo u više od godinu dana nakon što je ruska gas prestao da protiče ka ostatku Evrope preko Ukrajine.
Referentne cene su porasle u četvrtak na najviši nivo od oktobra 2023. godine, dan nakon što je istekao dugoročni tranzitni ugovor između Rusije i Ukrajine. Isporuke ruskog gasa kroz Ukrajinu su prestale u ranim satima na Dan nove godine.
Trgovci su očekivali gubitak ruskog gasa, bez alternative, i pažljivo su pratili da li će to dovesti do bržeg povlačenja gasa iz skladišta.
Cena gasa za isporuku u februaru u Holandiji porasla je čak 4,3 odsto u četvrtak, pre nego što je popustila na 1,9 odsto više na 49,83 evra po megavat-satu, izveštava Blumberg.
Nivoi zaliha u skladištima širom Evrope već padaju najbržim tempom od 2021. godine, jer se sukob između Rusije i Ukrajine eskalirao.
Ruska invazija na Ukrajinu u februaru 2022. godine podigla je cenu gasa na veliko i dovela do rasta računa za energiju što je nateralo vladu Velike Britanije da interveniše i subvencioniše troškove domaćinstava.
U objavi na društvenim mrežama, predsednik Ukrajine, Volodimir Zelenski, opisao je kraj tranzitnog ugovora kao "jedan od najvećih poraza Moskve".
Ruski gas je proticao kroz Ukrajinu decenijama, uglavnom preko sovjetskog gasovoda koji počinje u Sudži, gradu u ruskoj Kurskoj oblasti koja je sada pod kontrolom ukrajinskih snaga, a završava se blizu Užgoroda, na zapadnoj granici Ukrajine sa Slovačkom.
Ukrajinski ministar energetike, Herman Galušenko, opisao je obustavu tranzitne rute kao "istorijsku". Rekao je da će to primorati zemlje širom Evrope da se odviknu od ruskog snabdevanja gasom.
Međutim, prestanak snabdevanja gasom, koji je, kako je saopštio ruski Gazprom, nastupio u 8 ujutro po moskovskom vremenu u sredu, odmah je izazvao nestanke struje za stotine hiljada ljudi u jednoj regiji Moldavije.
Premijer Slovačke, Robert Fico, koji se protivio odluci o okončanju tranzita gasa kroz Ukrajinu, rekao je da će to imati "drastičan uticaj na sve nas u Evropskoj uniji, ali ne i na Rusku Federaciju".
- Treba imati na umu da su cene i dalje znatno ispod nivoa koji su viđeni tokom cele 2022. godine. Ali evropske zalihe gasa su na kraju 2024. godinu na najnižem nivou u poslednje tri godine, a nedavni porast cena će dodatno doprineti inflacionim pritiscima - rekli su analitičari Dojče Banke, prenosi Gardijan.
(Telegraf Biznis)
Video: Usvojen budžet, republička kasa za sledeću godinu teška 2.346,2 milijarde dinara
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.