Kina širi "crnu listu" američkih kompanija, na udaru ovaj sektor: Menadžerima zabranjuju i ulazak u zemlju?

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Nova godina nije donela ništa novo na relaciji Sjedinjene DržaveKina. Geopolitičke napetosti nastavljaju se. Tako je kinesko Ministarstvo trgovine uvelo prvih dana nove 2025. godine zabranu izvoza robe dvostruke namene za 28 američkih odbrambenih kompanija. Uz to, još deset kompanija stavljeno je na “listu nepouzdanih subjekata”, što predstavlja najnoviju ekonomsku odmazdu Kine prema američkoj politici.

Među pogođenim firmama nalaze se vodeći američki proizvođači u sektoru odbrane i vazduhoplovstva: General Dynamics, Lockheed Martin, Raytheon Missiles & Defense te Boeing Defense, Space and Security. Zabrana se odnosi na izvoz proizvoda koji imaju dvojnu odnosno civilnu i vojnu primenu.

Na “listu nepouzdanih subjekata” uvršteno je pet podružnica Lockheed Martina, tri podružnice General Dynamicsa, Raytheon Missile Systems te zajedničko ulaganje Lockheed Martina i Raytheona prenosi Poslovni.

Ovim firmama zabranjeno je trgovanje s kontinentalnom Kinom i ulaganje u zemlji. Dodatno, njihovim višim menadžerima ograničena su putovanja u Kinu, a mogu im biti uskraćene i radne dozvole te boravišna prava.

Prema saopštenju kineskog Ministarstva trgovine, sankcije su uvedene kao odgovor na američku potporu Tajvanu vojnom tehnologijom, što Peking smatra kršenjem načela “jedne Kine” i postojećih američko-kineskih sporazuma o Tajvanu.

S druge strane ni američko Ministarstvo trgovine ne miruje, pa su tako u objavi od četvrtka saopštili da razmatraju nova pravila koja bi mogla da ograniče ili čak zabrane izvoz kineskih bespilotnih letelica u Sjedinjene Države, u ime zaštite nacionalne sigurnosti. Ministarstvo je naglasilo da su pretnje iz Kine i Rusije potencijalna opasnost koja bi omogućila neprijateljskim stranama daljinski pristup i manipulaciju bespilotnim letelicama, čime bi osetljivi podaci SAD-a bili izloženi riziku, preneo je Rojters.

Ministarstvo SAD-a pozvalo je javnost da 4. marta iznese svoje komentare na predložena pravila koja bi trebalo da zaštite lance snabdevanja za bespilotne letelice. Prema saopštenju, Sjedinjene Države izražavaju zabrinutost zbog mogućnosti da kineske i ruske bespilotne letelice sa opremom, čipovima i softverom iz tih zemalja postanu bezbednosna pretnja.

Kina je dominantni izvoznik komercijalnih bespilotnih letelica u SAD, a već u septembru 2024. ministarka trgovine Gina Raimondo najavila je mogućnost uvođenja ograničenja koja bi ličila na one koje bi mogla efektivno zabraniti kineska vozila u SAD-u. Naglasak bi bio na bespilotnim letelicama koje sadrže kineske i ruske komponente.

Inače, prošlog meseca, predsednik Joe Biden potpisao je zakon koji bi mogao zabraniti kineske bespilotne letelice, poput modela DJI i Autel Robotics, i otvorio put za zabranu prodaje novih modela u SAD-u. Prema tom zakonu, američke agencije imaće rok od godinu dana da procene predstavljaju li bespilotne letelice tih kompanija neprihvatljiv rizik za nacionalnu bezbednost.

(Telegraf Biznis)

Video: Usvojen budžet, republička kasa za sledeću godinu teška 2.346,2 milijarde dinara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>