IT giganti upozoravaju: Američki plan za kontrolu AI čipova mogao bi uništiti tehnološku dominaciju SAD-a

D. J.
D. J.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kabinet američkog predsednika Džoa Bajdena trebalo bi da se pred kraj mandata uzdrži od uvođenja propisa koji predviđa kontrolu nad pristupom svetu čipovima za veštačku inteligenciju, jer bi to moglo ugroziti vodeću ulogu SAD u tom sektoru, upozorila je asocijacija tehnoloških kompanija.

Propis bi mogao biti objavljen već u petak i uveo bi proizvoljna ograničenja američkim kompanijama za prodaju računarskih sistema u inostranstvu, čime bi globalno tržište bilo prepušteno konkurenciji, smatraju u Veću industrije informacione tehnologije (ITI), koje predstavlja kompanije poput Amazona, Majkrosofta i Mete.

U decembru je Rojters, pozivajući se na neimenovane izvore, izvestio da američko Ministarstvo trgovine planira da kompanijama poput Gugla i Majkrosofta osigura ulogu "čuvara" pristupa čipovima za veštačku inteligenciju na globalnom nivou.

Kako bi osigurale tu poziciju, kompanije bi morale da ispune stroge uslove, uključujući dostavljanje ključnih informacija američkoj vladi i blokadu pristupa Kine čipovima za veštačku inteligenciju, saznaje Rojters. To bi im omogućilo da izbegnu obavezu pribavljanja dozvole za pružanje AI kapaciteta u inostranstvu putem podatkovnih centara, navode izvori.

Novi propisi i prethodne inicijative

Novi propisi nadovezali bi se na septembarski program koji kompanije oslobađa obaveza ako pruže informacije o klijentima, poslovnim aktivnostima, ograničenjima pristupa i sajber bezbednosti, rekli su izvori.

Kompanije koje ne ispune uslove za ulogu "čuvara" morale bi da konkurišu za dozvole za izvoz manjeg broja sofisticiranih AI čipova u druge zemlje, rekao je tada jedan od izvora.

Izuzeci i ograničenja

Propis predviđa izuzetke za 19 savezničkih zemalja, poput Holandije i Japana, kao i Tajvan, koje bi imale neograničen pristup čipovima za veštačku inteligenciju i njihovim kapacitetima. Pristup bi i dalje bio zabranjen zemljama pod "nuklearnim embargom", uključujući Rusiju, Kinu, Iran i Venecuelu.

Kritike na račun propisa

Ministarstvo trgovine nije komentarisalo sadržaj i tajming novih propisa. U pismu ministarki trgovine Džini Raimondo, izvršni direktor ITI-a Džejson Oksman kritikovao je "inzistiranje" kabineta na objavljivanju propisa u poslednjim danima Bajdenovog mandata.

Požurivanje finalizacije tako važnog i složenog propisa može imati značajne negativne posledice - upozorio je Oksman u pismu od 7. januara, čiju je kopiju dobio Rojters.

Reakcije iz industrije

U poslednje vreme kompanije sve oštrije kritikuju očekivani propis. Asocijacija industrije poluprovodnika objavila je u ponedeljak saopštenje, dok je izvršni potpredsednik Orakla Ken Gluk napisao na blogu da novi propis "jednim potezom donosi 'majku svih propisa' za sektor komercijalnih podatkovnih centara... prvi put u istoriji gotovo potpuno regulišući komercijalno podatkovno računanje".

Novi propis će ući u istoriju kao jedan od najdestruktivnijih za američki tehnološki sektor - ocenio je Gluk.

(Telegraf  Biznis/Zimo)

Video: Čuvenom producentu srpskog porekla se vatra približila kući, poslao nam dramatične snimke iz LA

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>