Selaković: Budžet za kulturu veći za 15 %, za "Gradove u fokusu" 400 miliona dinara

D. J.
D. J.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Ministarstvo kulture ove godine ima budžet veći za 15 odsto, a za toliko su uvećana i sredstva za konkurs "Gradovi u fokusu" koja se dodeljuju lokalnim samoupravama, osim Beograda i Novog Sada, izjavio je danas ministar kulture u Vladi Srbije Nikola Selaković.

On je rekao da to znači da će 2025. godine kroz ovaj konkurs biti dodeljeno 400 miliona dinara, a lane je ta suma iznosila 350 miliona i da se tim novcem finansira razvoj i adaptacija kulturne infrastrukture po opštinama i gradovima u Srbiji.

- U nizu opština i gradova imamo višegodišnje projekte, među kojima je Muzej ćirilice u Rači kraj Bajine Bašte, za koji ćemo ove godine obezbediti da dobije svoju stalnu postavku i da širom otvori vrata svim zainteresovanim, a već postoje mnoge zainteresovane škole, društvene organizacije, udruženja, pojedinci koji žele da dolaze i obiđu taj muzej. Tu je i Muzej staklarstva u Paraćinu, zatim Kuća Kolubarske bitke u Mionici, za koji sam uveren da ćemo je završiti ove godine i da ćemo za Mišićeve dane imati njeno otvaranje - rekao je na za TV Hepi.

Dodao je da se u Kosjeriću sređuje objekat Centra za kulturu Doma kulture u okviru koje je i Narodna biblioteka, u Despotovcu Centar za kulturu Despot Stefan Visoki, kuća Mileve Marić Ajnštajn u Rumi.

Prema njegovim rečima osim projekta "Gradovi u fokusu", postoje i projekti od nacionalnog značaja na kojima se radi, kao što je novi Istorijski muzej Srbije, u zgradi stare železničke stanice u Beogradu i koji mora da bude gotov pre Ekspa 2027.

- Završen je konkurs za idejno rešenje novog Muzeja Nikole Tesle u zgradi nekadašnjeg "Jugošpeda". U toku je izrada urbanističkog projekta za zgradu novog Prirodnjačkog muzeja, ali tu su i projekti širom Srbije, od kojih smo neke završili, a neke ćemo tak raditi - naveo je Selaković.

Istakao je da je Ministarstvo kulture krenulo u akciju za ravnopravnost ćirilice sa latiničnim pismom, jer je, kako je rekao u ovom trenutku ćirilica u potpunom uzmicanju i sve je manje ima.

- Ćirilica je neizostavni deo identitetskog kulturnog koda srpskog naroda. Ona je naše matično pismo na kome se srpski jezik piše gotovo hiljadu godina - rekao je on.

Dodao je da ćirilica kao deo našeg nasleđa i kulturnog identitetskog koda, zahteva poseban tretman.

Naveo je da je Srbija zajedno sa Republikom Srpskom donela zakon o upotrebi srpskog jezika u javnom prostoru i zaštiti ćirilićnog pisma i da se Ministarstvo kulture Srbije ponaša u skladu sa tim zakonom.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>