"Mi smo postali kontejner za robu lošijeg kvaliteta": Evo zašto Hrvati pozivaju na bojkot prodavnica u petak
Hrvatskom se širi poziv na masovni bojkot prodavnica zbog rekordno visokih cena, piše HRT. U poruci koja kruži društvenim mrežama građane se moli da u petak, 24. januara ništa ne kupuju u prodavnicama i na benzinskim pumpama.
Inicijativa je došla od samih građana, potrošača koji su okupljeni na platformi 'Halo, inspektore'.
- Velika većina građana ima prosečna ili ispodprosečna primanja koja više ne mogu da prate ovo enormno poskupljenje. I to je bila inicijativa samih građana da trebamo nešto da preduzmemo, da se čuje glas potrošača i pokažemo mogu li potrošači uticati na ono što se događa na tržištu, rekao je Josip Kelemen, potrošačka platforma ‘Halo, inspektore‘.
Poskupljenja iz dana u dan kojima nema kraja
Građane najviše ljuti što poskupljenje dešava iz dana u dan. Hleb je, na primer, u 26 dana poskupeo 26 centi, drugi je poskupeo za 33 centa.
- Ako uzmemo da su 33 centa zapravo 2 i po kune, ispada da taj hleb koji smo do sada plaćali, recimo ne znam, 6 kuna, plaćamo 10 ili 11 kuna. Ljudi zapravo ne znaju da je to veliko poskupljenje. Ispada da svaki dan po jedan cent poskupljuje hleb - pojasnio je Kelemen.
Kelemen je naglasio da su celu akciju pokrenuli i na osnovu prigovora da je cena teletine posebno porasla i potrošači se žale da su primetili kako iz meseca u mesec teleći vrat poskupljuje.
- Teleći vrat je u 3 meseca poskupeo za više od 43 odsto. To je bilo dovoljno da se potrošači udruže i da kažu - dosta, želimo nešto reći, želimo pokazati da nam je dosta poskupljenja - dodao je.
Na pitanje zbog čega je došlo do poskupljenja, da li je razlog inflacija, poskupljenje energenata, Vladine mere, Kelemen je rekao da o razlozima trebaju da govore trgovci koji su tu cenu podigli.
- Energenti mogu biti generatori, ali onda dolazimo u jednu apsurdnu situaciju gde je isti proizvod u EU, zemljama koje su daleko bogatije od Hrvatske, košta 20, 30, 40 odsto manje nego u Hrvatskoj. Ne može biti u Hrvatskoj skuplji 40 odsto ako imamo niže prihode, niže troškove, nižu cenu energenata, nižu cenu rada i tako dalje - rekao je.
- I treća stvar, moramo znati isto tako da kada govorimo o cenama, u Hrvatskoj, nažalost, sve manje se proizvodi. I verovatno jedan uvozničko-trgovački lobi utiče na formiranje cena - dodao je.
O kvalitetu proizvoda
Svima je poznat primer Nutelle koja nije bila istog ukusa u Hrvatskoj i u Nemačkoj, ali sad je to regulisano. Zašto se to ne uradi sa cenama?
- Mi smo pisali o primerima gde na hrvatsko tržište dolazi roba nižeg kvaliteta. Mi smo, nažalost, postali kontejner za robu lošijeg kvaliteta u EU. Dobijamo robu lošeg kvaliteta, a imamo više cene. To je potpuni apsurd - kazao je.
Zašto samo jedan dan bojkota?
- Želimo da se taj dan čuje glas potrošača, da pokažemo koliko su potrošači osvešćeni i pokazati snagu. Želimo da se taj glas konačno čuje i da ih usmerimo prema onima koji posle trebaju nešto da odrade - rekao je.
Na pitanje hoće li jedan dan bojkota imati efekta, i zašto se ne krene sa tri dana štrajka, Kelemen je odgovorio da stručnjaci kažu da će se prvi efekti u trgovinskim lancima osećati tek nakon 10 - 15 dana štrajka, te dodao: "ovo je prvi korak, idemo da upozorimo".
- Idemo da pokažemo jesu li potrošači jedinstveni i možemo li taj dan reći što mislimo o poskupljenju u Hrvatskoj - kazao je.
Dodao je da ovo neće biti jedina akcija, piše HRT.
(Telegraf Biznis)
Video: Vučić: "Moramo da budemo najbrže rastuća ekonomija u 2025. godini u Evropi"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ha,ha
A šta tek mi da kažemo,ovde,uz ovoliki stepen korupcije,gde se svašta uvozi i plasira u prodaju,kad oni u EU imaju taj problem.
Podelite komentar