Tramp ubrzava nuklearni preporod: Amerika ulaže u moćne reaktore budućnosti

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Nuklearna energija je na putu ka "preporodu", a taj proces će dodatno ubrzati podrška administracije predsednika SAD Donalda Trampa.

To tvrdi Juri Hodžamirijan, glavni investicioni direktor Tema ETFs-a, koji naglašava da je Trampova administracija "veoma, veoma zainteresovana za podršku ovoj tehnologiji". Međutim, on upozorava investitore da će razvoj ovog izvora energije "potrajati".

- Za odobrenje nove nuklearne tehnologije potrebno je deset godina - kaže Hodžamirijan, ali dodaje da će ponovni uzlet nuklearne energije verovatno biti ubrzan pod novom Trampovom administracijom.

Govoreći za CNBC, Hodžamirijan ističe da njegov investicioni fond prati kompanije sa iskustvom u razvoju nuklearne tehnologije, kao što je američka firma BWX Technologies, koja proizvodi nuklearne reaktore za vojne nosače aviona i podmornice.

Tema ETF je, kako kaže, "veoma selektivan kada je reč o novoj tehnologiji malih modularnih reaktora".

Mali modularni reaktori (SMR) su napredni nuklearni reaktori koji mogu da obezbede oko trećinu proizvodnog kapaciteta tradicionalnih nuklearnih elektrana, navodi Međunarodna agencija za atomsku energiju. Oni zauzimaju manje prostora od klasičnih reaktora, a pritom proizvode veliku količinu niskougljenične električne energije.

- Mnogo je uzbuđenja u vezi sa ovim, ali isto tako i puno kompanija koje beleže gubitke i rade na neproverenim tehnologijama. Mi se fokusiramo na firme koje imaju projekte sa već dobijenim odobrenjima - ističe Hodžamirijan.

Preporod nuklearne energije delimično je podstaknut činjenicom da sve više ljudi shvata da je nuklearna energija "stabilan i čist izvor energije", kaže on i dodaje da je neophodno dodatno investirati u nuklearni sektor, zajedno sa obnovljivim izvorima energije, čija proizvodnja električne energije varira.

- Obnovljivi izvori su dobri. Brzo se mogu implementirati, ali zahtevaju baterijska skladišta - naglašava on.

Tramp je odmah po povratku u Belu kuću krenuo u sprovođenje svoje energetske agende. Američki Senat je u ponedeljak potvrdio imenovanje Krisa Rajta, izvršnog direktora kompanije za frakiranje i Trampovog saveznika, za sekretara za energetiku.

Rajt je poznat kao zagovornik nuklearne energije – ranije je bio član odbora napredne nuklearne kompanije Oklo, kao i izvršni direktor firme Liberty Energy. Nakon njegovog imenovanja za sekretara za energetiku, kompanija je postavila novog generalnog direktora.

Godine 2023, Rajt je potpisao pismo podrške nuklearnoj energiji.

Digitalne granice

Hodžamirijan pomno prati i volatilnost na polju veštačke inteligencije, nakon što je kineski AI model DeepSeek izazvao zabrinutost oko ulaganja velikih tehnoloških kompanija u ovu oblast.

Evropske zemlje su izrazile bezbednosne zabrinutosti zbog DeepSeeka.

Italija je prva blokirala ovaj model zbog problema sa zaštitom podataka. Francuska regulatorna agencija za privatnost izrazila je slične zabrinutosti, dok je Ministarstvo industrije Južne Koreje privremeno ograničilo pristup svojim zaposlenima.

Tajvan je, sa druge strane, potpuno zabranio korišćenje ovog AI modela u državnim institucijama, strahujući od mogućih bezbednosnih pretnji iz Pekinga.

- Međunarodna reakcija pokazuje da niko zapravo ne zna tačno kako da zaštiti digitalne granice - kaže Hodžamirijan.

Globalni otpor će „ograničiti rast ovog modela, jer dolazi iz Kine, ali jasno pokazuje da Zapad mora biti svestan ogromnog tehnološkog razvoja koji se tamo odvija“, ističe on.

- Mislim da ovo menja odnose snaga, a biće zanimljivo videti kako će SAD reagovati - zaključuje Hodžamirijan.

(Telegraf Biznis)

Video: Koliko je bojkot velikih trgovinskih lanaca bio uspešan?!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>