![Milton Friedman Milton Friedman](https://xdn.tf.rs/2025/02/09/milton-friedman-0084622709-670x447.webp)
Nobelovac je objasnio ko stvara inflaciju, snimak je pogledalo 50 miliona ljudi: I Elon Mask je odreagovao!
Ako bi još uvek bio živ, dobitnik Nobelove nagrade Milton Fridman, poznat po svom radu na monetarnoj politici i principima slobodnog tržišta, sigurno bi imao jednostavnije objašnjenje za fenomen: „Inflacija se pravi u Vašingtonu, jer samo Vašington može da stvori novac, i svako drugo objašnjenje o inflaciji je pogrešno".
Tome je pridodao i ovo:
"Potrošači je ne prave. Proizvođači je ne prave. Sindikati je ne prave. Strani šeici je ne prave. Uvoz nafte je ne pravi. Ono što je pravi je previše vladine potrošnje i previše vladinog stvaranja novca, i ništa drugo.“
Iako je Friedman (koji je preminuo 2006. godine) ove izjave dao pre nekoliko decenija, čini se da ponovo nailaze na odjek i danas. Senator Rand Paul je prošle godine postavio isečak iz ovog govora na X platformu, koji je od početka oktobra prikupio više od 51 milion pregleda.
Objava je privukla i pažnju izvršnog direktora Tesle Elona Maska, a sada jednog od glavnih saradnika novog američkog predsednika Donalda Trampa, koji je podelio post uz emoji „100%“ kako bi signalizirao potpuno slaganje sa Friedmanovom porukom.
Prekomerna potrošnja vlade ili korporativna pohlepa?
Međutim, nisu svi uvereni u Friedmanovu poruku. Tako je bivši ministar rada Robert Reich u junu prošle godine, u postu na svom Substacku, pozvao administraciju Bajdena da „krivicu za visoke cene stavi tamo gde pripada — na velike korporacije.“
Reich je zapravo savetovao Bajdena da se pozabavi njima: „Osudite ih zbog povećanja cena“, pozvao je.
"Pretite im antimonopolskim tužbama, tužbama zbog povećanja cena, pa čak i kontrolama cena. Kritikujte ih što prave ogromne profite i daju rekordne plate svojim rukovodiocima, dok potrošači trpe".
U međuvremenu, Džerom Pauel zauzima konvencionalniji stav o inflaciji piše Yahoo Finance. Pauel je nedavno primetio da je inflacija odraz više faktora, uključujući „brzi porast potražnje za robama, zategnute lance snabdevanja, usko tržište rada i oštre skokove cena sirovina".
Zaštita od inflacije
Bez obzira na to koja teorija ima više smisla — da li je reč o prekomernom trošenju vlade ili korporativnoj pohlepi — jedno je jasno: čak i sa smanjenjem inflacije, Amerikanci i dalje osećaju pritisak. Posebno kada uporede trošak života danas sa onim pre pandemije COVID-19.
Na primer, vladini podaci pokazuju da je cena hrane porasla za 27% od početka 2020. godine. Slično tome, cena stanovanja je porasla za 25% u istom periodu.
Dobra vest je da, bez obzira na uzrok inflacije, pametni investitori obično imaju strategiju koja im pomaže da izdrže bilo koju oluju.
(Telegraf Biznis)
Video: Koliko je bojkot velikih trgovinskih lanaca bio uspešan?!
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.