Da li je Amerika zaista samodovoljna i kako će Trampove odluke uticati na Srbiju? Ekonomista nije optimističan

M. P.
M. P.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Ekonomista Ivan Nikolić ocenio je danas da će američke carine od 25 odsto na uvoz čelika i aluminijuma dodatno usporiti globalnu ekonomiju i uzrokovati veliki trgovinski rat jer će, prema njegovim rečima, na svaku protekcionističku meru SAD druge zemlje odgovarati recipročno, što će imati uticaj i na našu ekonomiju.

Američki predsednik Donald Tramp najavio je od danas carine u iznosu od 25 odsto na sav uvoz čelika i aluminijuma u SAD.

Tramp je naveo da će se ovi porezi primenjivati na "svaki čelik i aluminijum koji uđu u SAD" i dodao da će u "utorak ili sredu" objaviti "recipročne carine" za određene zemlje koje će stupiti na snagu "skoro odmah" nakon objave.

Nikolić kaže za Tanjug da je u pitanju nastavak protekcionističkih ambicija američkog predsednika, ali da mu se čini da postoje greške u sagledavanju ukupnih efekata na ekonomiju.

- Recipročne mere drugih zemalja uticale bi negativno na trgovinu i ekonomiju, jer bi došlo do usporavanja globalne aktivnosti i smanjenja zaposlenosti. Iako je Trampova ambicija na početku bila smanjenje globalne inflacije i samim tim relokacija monetarne politike u smislu spuštanja kamatnih stopa, ova odluka da zaštitti Ameriku nikako ne ide u tom pravcu. Jednostavno, očekuje nas period nešto više inflacije - objasnio je Nikolić.

Dodaje da će Sjedinjene Američke Države ovim merama prolongirati najavljeno opuštanje monetarnih stega, odnosno spuštanje kamatnih stopa, koje su planirale Federalne rezerve (FED) i Evropska Centralna Banka (ECB).

Na pitanje kako će se ove protekcionističke mere odraziti na srpsko tržište, Nikolić ističe da one nikako ne idu u prilog našoj ekonomiji jer će dovesti do usporavanja trgovinskih tokova.

- Mi smo mala, otvorena zemlja koja je izvozno orijentisana. Kako bude dalje usporavala ili padala evropska ekonomija, pre svega zemlje Evrozone, a naročito Nemačka, tako ćemo i mi trpeti ili snositi negativne posledice - rekao je Nikolić.

Napominje da je Evrozona već u problemu, jer je u poslednjih nekoliko godina primetna "malaksalost" privredne aktivnosti, ali da je domaća ekonomija zahvaljujući alternativnim izvoznim tokovima uspela da izbegne stagnaciju odnosno pad privredne aktivnosti.

- Mislim na neke destinacije koje su nam bile nepoznate do unazad pet, šest godina poput Kine i Turske. Međutim, u prošloj i u pretprošloj godini zahvaljujući tim alternativama izbegli smo takav scenario. Iz toga proističe naša žilavost, održivost i odupiranje tim pritiscima. Međutim, ukoliko se stvari budu dalje pogoršavale, nema dileme da ćemo negativne posledice i mi osetiti - kazao je Nikolić.

Nikolić ističe da Amerika smatra da je, kao najveća svetska ekonomija, samodovoljna i da susedne zemlje poput Meksika i Kanade, svoj napredak duguju upravo njoj.

- Ovim merama oni traže da se to nadoknadi, odnosno makar da se prizna da je Amerika tome doprinela. Ukoliko sa uvođenjem ovih visokih tarifa dođe do porasta troškova inputa, recimo za automobilsku industriju ako uvozite čelik, ako uvozite aluminijum koji se ugrađuje u automobilsku industriju, samim tim ćete imati veće troškove proizvodnje. Ako je cilj da se recimo obezbedi konkurentniji američki izvoz automobila, onda je to apsurdno i nema nikakve logike. To je nešto što ja pripisujem nekoj potpunoj šizofreniji koja je zavladala ovih dana i u nekim globalnim razmerama i ovde u regionu - rekao je on.

Prema njegovim rečima, Kina bi kao zemlja koja je izvor robe koja ide u svet, mogla sada oštrim merama da utiče na poskupljenje robe na svetskom nivou.

- Posledica bi bili neminovno viša inflacija i loši uslovi za globalno poslovanje - ocenio je Nikolić.

Tokom prvog mandata, Tramp je uveo carine od 25 odsto na uvoz čelika i od 10 odsto na uvoz aluminijuma iz Kanade, Meksika i EU, ali je godinu dana kasnije postignut dogovor sa Kanadom i Meksikom da se te tarife ukinu, dok su porezi na uvoz iz EU ostali na snazi do 2021. godine.

Na pitanje da li je moguće da se taj scenario ponovi, Nikolić ističe da je sve moguće.

- On (Tramp) impulsivno donosi odluke, a podjednako brzo ih suspenduje, odnosno odustaje od njih. Moguće je čak da on ovim putem opipava puls i spremnost drugih vlada da reaguju. Ovo jeste oštro i potpuno neobično u odnosu na sve ono što smo imali do sada, ali to su okolnosti koje moraju da prihvate sve države sveta - zaključio je Nikolić za Tanjug.

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: Šta je zapravo alimentacija

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>