Jako loša vest za sve oni koju su planirali da se zaposle u Nemačkoj!

D. J.
D. J.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

U Nemačkoj trenutno vlada manja potražnja za kvalifikovanim radnicima zbog slabije ekonomske situacije u zemlji, navodi se u danas objavljenom izveštaju Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.

Prema najnovijem istraživanju, približno 28,3 odsto nemačkih kompanija prijavljuje nedostatak kvalifikovane radne snage, što predstavlja pad u odnosu na 31,9 odsto u oktobru.

Potražnja za kvalifikovanim radnicima u Nemačkoj je slabija, što znači da njihov manjak u ovom trenutku nije tako gorući problem, prokomentarisao je rukovodilac istraživanja IFO Klaus Volrabe.

On ipak upozorava da demografske promene u Nemačkoj predstavljaju veliki izazov, tako da će se, dugoročno gledano, problemi sa nedostatkom kvalifikovanih radnika ponovo povećati.

U nekim sektorima je i dalje izražen nedostatak kvalifikovane radne snage.

U sektoru usluga, približno 35,1 odsto firmi ima poteškoća da pronađe kvalifikovane radnike, a ovaj procenat je posebno visok u pravnom i poreskom savetovanju 75 odsto, agencijama za zapošljavanje i privremeno zapošljavanje 62 odsto, kao i u uslugama smeštaja 42 odsto.

Kako se navodi, oko 18 odsto firmi u nemačkoj industriji još uvek ne može da pronađe dovoljno kvalifikovanih radnika, a posebno ozbiljna situacija vlada u prehrambenoj industriji gde ova procenat iznosi 27 odsto, mašinskoj industriji 23 odsto i među proizvođačima nameštaja 23 odsto.

Nedostatak kvalifikovanih radnika i dalje se oseća u maloprodaji i građevinarstvu, gde nešto više od petine kompanija prijavljuje poteškoće u popunjavanju kvalifikovanih radnih mesta, dodaje se u izveštaju.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Lučić: Telekom će imati manje troškove za sportske sadržaje,dolazak PPF važan za SRB

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>