
Šta će se dogoditi NIS-u? Predviđanje Zdravkovića za Telegraf se obistinilo, a ovo je detaljno razlaganje
Nakon što su sankcije za Naftnu industriju Srbije (NIS) ponovo odložene, Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije, na čijem čelu je Dubravka Đedović Handanović, saopštilo je da je licenca za rad koju je NIS dobio novim odlaganjem američkih sankcija, zakazanih za 28. april, kompletna u odnosu na prethodnu. Prema njenim rečima, nova licenca obuhvata i američke kompanije, finansijske institucije i američke državljane, što znači da će NIS moći da nastavi poslovanje sa njima, za razliku od prethodnog odobrenja kada to nije bilo moguće.
- To znači da će NIS moći da nastavi s njima da posluje, što u prethodnom odobrenju nije bio slučaj - izjavila je ministarka Đedović Handanović za Tanjug.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, istakao je da je ovo veliki uspeh za zemlju i zahvalio se svim partnerima na podršci.
Miloš Zdravković: Sankcije se neće dogoditi
Neposredno pre prvog odlaganja sankcija, ekipa Telegrafa razgovarala je sa energetičarom i ekonomskim analitičarem Milošem Zdravkovićem, koji je za Telegraf Biznis komentarisao odlaganje sankcija na NIS i objasnio šta to znači za Srbiju.
- Tri meseca govorim da sankcija neće biti. Naftne kompanije ne ratuju jedna s drugom – to nikada nije bila praksa. Osim toga, one imaju veliki uticaj na ekonomiju svojih država. Nova administracija ne može odmah da ih prekine, prvo će ih odložiti jednom, pa drugi put, pa treći... i na kraju će ih potpuno zaboraviti - rekao je Zdravković.
Pravi razlog sankcija – nije finansiranje rata
Zdravković smatra da jedan od glavnih razloga za sankcije, kao što je sprečavanje finansiranja rata u Ukrajini, nije tačan. Prema njegovim rečima, Rusi nisu koristili profit NIS-a za finansiranje rata, već su taj novac, 3,2 milijarde evra, uložili u modernizaciju kompanije.
- Da li je cilj bio isključivo razvoj kompanije ili izbegavanje isplate dividendi, ne mogu da tvrdim, ali činjenica je da je taj novac otišao u unapređenje proizvodnje - izjavio je Zdravković.
Srbija nije ključni faktor na globalnom tržištu nafte
Zdravković dodaje da Srbija zapravo nije toliko važna na globalnom naftnom tržištu, ističući da čak 82% nafte uvozimo preko Janafa.
- Janaf je sa Rusima sklopio rekordni ugovor za 10 miliona tona nafte u naredne dve godine. Rusija svakog dana izvozi oko 2 miliona barela nafte, dok Indija kupuje 2,1 milion barela. Koliko god mislimo da smo važni u ovoj priči – zapravo nismo - rekao je Zdravković.
Sankcije će nestati
Na kraju, Zdravković ostaje pri svom stavu da sankcija neće biti.
- Neće biti sankcija. Samo će ih odlagati dok ne nestanu iz priče - zaključio je on.
Šta nam je još Zdravković rekao pročitajte OVDE.
(Telegraf Biznis)
Video: Inovacije, inteligencija i intuicija: U svetu koji se stalno menja bitno je pronaći svoj ritam
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.