Otkriveno ko sme da vam traži JMBG: Evo ko siguno NE SME!

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Jedinstveni matični broj građana (JMBG) može toliko toga da otkrije o osobi i upravo zbog toga je podložan zloupotrebama. Dovoljan je jedan klik na internetu i da lični podaci završe na pogrešnom mestu. Postavlja se pitanje ko sve ima pravo da zna JMBG i kome ne bi trebalo da ga dajemo.

IT stručnjak Vojislav Rodić gostujući na Prva TV istakao je da je JMBG nepromenljiv jedinstveni matični broj koji nas prati ceo život. Ovo nije slučaj sa brojem lične karte.

Uvek treba imati na umu da svoj JMBG ne delite sa nepoznatim ljudima i entitetima jer vrlo često se mnoge prevare zasnivaju na tome, na primer, da slikate svoj pasoš ili ličnu kartu, da bi se identifikovali, pa da to pošaljete nekome s druge strane, za koga mislite da je ozbiljan, ne državni autoritet, nego neki trgovac u okviru neke od šema za prevare preko interneta - objasnio je Rodić.

Ko sme da legitimiše građane?

Rodić je podsetio da Zakon o zaštiti podataka sadrži dva osnova. Prvi, zakonski osnov - Kome morate da date lična dokumenta u cilju legitimisanja?

To su predstavnici, službeni predstavnici MUP, BIA, VBA, carinski službenici, ali samo u slučaju ako se vodi carinski postupak. Drugi osnov je slobodna volja - kaže Rodić.

Prodavac ne sme da vas legitimiše.Ističe da prodavci nemaju prava da legitimišu građane i traže JMBG, pogotovo prilikom reklamacije proizvoda.

- Osnova je fiskalni račun. To je ono što morate da pokažete. Što se tiče vaše identifikacije, ja mislim da je svojevremeno to bilo do nekog iznosa, do 500 dinara, da ne morate, a preko toga da morate. U svakom slučaju budite oprezni sa legitimisanjem. Znači, prodavac u radnji nema zakonski osnov da vam traži ličnu kartu. Da li vi hoćete? E, to je sad pitanje - objasnio je IT stručnjak.

Dodaje da je ima puno onih koji traže takvu vrstu identifikacije po principu "ako prođe, prođe".

- Znači, vi kad kažete, a zašto da vam dam? Kad počnete da postavljate pitanja, onda vrlo brzo vidite ili će vam dati neko jasno, ubedljivo obrazloženje ili će reći, pa dobro, ne morate - objasnio je Rodić.

Međutim, u slučaju da prodavac odbije reklamaciju ukoliko kupac ne želi da mu pokaže ličnu kartu, Rodić savetuje da je preventivno potrebno proveriti tekuće stanje Zakona o zaštiti potrošača i shodno tome pozvati tržišnu inspekciju.

(Telegraf BIznis/Dnevnik)

Video: Ilija je sa 19 godina napustio fakultet, i počeo da razvija svoj talenat

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>