Stigla je prva reakcija Kine na Trampove istorijske tarife!

E. K.
E. K.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Američki predsednik Donald Tramp predstavio je u sredu carine od ukupno 54 odsto na sav kineski uvoz u Sjedinjene Države kao deo potpunog preokreta američke globalne trgovinske politike nazvane "Dan oslobođenja".

Carine na Kinu, drugog najvećeg izvoznika u SAD posle Meksika, predstavljaju značajan pomak u odnosima i eskalaciju trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije.

Kina je oštro kritikovala taj potez i obećala da će "odlučno preduzeti kontramere kako bi zaštitila svoja prava i interese".

"SAD su uvele takozvane 'recipročne tarife' zasnovane na subjektivnim i jednostranim procenama, što nije u skladu sa pravilima međunarodne trgovine i ozbiljno šteti legitimnim pravima i interesima uključenih strana. To je tipična praksa jednostranog maltretiranja. Kina poziva SAD da odmah okončaju svoje jednostrane tarifne mere i razreše razlike sa svojim trgovinskim partnerima ravnopravnim dijalogom", saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine u četvrtak ujutro po pekinškom vremenu.

Mere koje su objavljene u sredu dodaju "recipročne" carine od 34 odsto na postojeće namete od 20 odsto na sav kineski uvoz u SAD. Od povratka na vlast u januaru, Tramp je već uveo dva kruga dodatnih carina od po 10% na sav kineski uvoz, što je Bela kuća opravdala potrebom da obuzda dotok ilegalnog fentanila iz Kine u SAD.

Dalja šteta za Kinu

Da bi zaobišle postojeće tarife, neke kineske kompanije su preselile proizvodnju u druge azijske zemlje. Ali Trampove nove carine reciprociteta azijskim državama, takođe objavljene u sredu, naneće dodatnu štetu Kini: Vijetnam će se suočiti sa carinama od 46 odsto, a kambodžanska roba sa carinama od 49 odsto.

Tramp je te mere predstavio tokom govora ispred Bele kuće, gde je takođe najavio dodatne carine od 10 odsto na sav uvoz u SAD, kao i niz ciljanih mera koje posebno pogađaju azijske zemlje. Minimalne carine od 54 odsto koje je Tramp uveo Kini prevazilaze očekivanja mnogih analitičara i približavaju se limitu od 60 odsto koji je pretio da će uvesti tokom svoje predizborne kampanje.

Obraćajući se ruskim medijima u Moskvi ranije ove nedelje, uoči zvanične objave novih tarifa, kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji rekao je da će Peking "uzvratiti udarac" ako SAD nastave da "ucenjuju" tarife.

- Amerika na prvom mestu ne bi trebalo da znači američko maltretiranje, niti treba da gradi svoje interese na račun legitimnih prava i interesa drugih zemalja - rekao je Vang ruskim državnim medijima, prenosi kineska državna televizija CCTV.

Kina je brzo odgovorila na prethodne runde carina koje je Trampova administracija uvela ove godine, uvodeći sopstvene ciljane namete na uvoz iz SAD, uključujući određene poljoprivredne proizvode i goriva.

(Telegraf.rs/Jutarnji)

Video: Val Kilmer je umro, a izbegavao je da se leči

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vitez Koja

    3. april 2025 | 07:28

    Meni to izgleda ovako, na osnovu informacija, koje su dostupne.Amerika je svima uvela dodatne tarife, i to velike.Oni svi će njima da uzvrate Što znači da će svuda, odnosno na svakom tržištu Američki proizvodi biti dosta skuplji od drugih.To bi trebalo da proizvede veliki pad prodaje i proizvodnje Američkih proizvoda.To je nekada davno možda i moglo, kada su Američki proizvodi bili maltene bez konkurencije, a sada kada su svi ovladali kapitalizmom, marketingom, tehnologijom, kada su tržišta poput Kine povećali kupovnu moć(pogledajte kolika je prosečna plata u Kini), a te pare neće više" niko "trošiti na Američke proizvode, jer nema razloga, kada su drugi istog ili sličnog kvaliteta, a po mnogo nižoj ceni.Ali koga bole uvo za propast Amerike, toliko su arčili po svima poslednjih decenija.Mene samo čudi, da pored toliko "savetnika" rade takve poteze.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>