Da li ste primetili veće račune od januara: Ovo je spisak svih poskupljenja koja su vam možda promakla

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Od januara 2025. godine, građani Srbije suočavaju se sa značajnim poskupljenjima koja utiču na njihov svakodnevni budžet. Povećanja cena i poreza obuhvataju različite sektore, a među najvažnijim su:

1. Povećanje cena komunalnih usluga

U Požarevcu je došlo do poskupljenja usluge iznošenja smeća, koja je porasla za 35 odsto. U Čačku su povećane cene vode i kanalizacije, koje su sada veće za 38 odsto. Beograđani su suočeni sa povećanjem cena komunalnih usluga, uključujući povećanje cene vode u okviru Infostana za 17,5% i poskupljenje grejanja za 8,9%. Prosečan račun za tročlano domaćinstvo u Beogradu biće uvećan za oko 300 dinara mesečno.

2. Rast cena Infostana

Cena isporuke i odvođenja vode u Beogradu povećava se za 17,5%, što će za prosečno domaćinstvo značiti dodatnih 300 dinara mesečno. Glavni razlozi za povećanje su rast cena električne energije, drugih energenata, hemikalija, pratećeg materijala, kao i povećanje minimalne cene rada za 13,7% od 1. januara 2025. godine.

3. Povećanje cena parkiranja

JKP "Parking servis" u Beogradu najavilo je povećanje cena parkiranja u garažama i na parkiralištima. Na primer, cena parkiranja u garaži "Obilićev venac" povećaće se sa 120 na 150 dinara po satu, dok će se cene parkiranja na parkiralištima "Čukarica", "Belvil" i "Novi Beograd" smanjiti sa 70 na 50 dinara za prvi sat. Takođe, jednokratno dnevno parkiranje na parkiralištu "Ada Ciganlija" poskupeće sa 150 na 200 dinara.

4. Poskupljenje pogrebnih usluga

Pogrebne usluge poskupile su već 16. decembra 2024. godine, a pojedine usluge biće skuplje i do 60%. Ova promena je stupila na snagu pre nego što je bilo najavljeno, što je dodatni izdatak za porodice koje se suočavaju sa gubicima.

5. Povećanje taksi tarifa

Vožnja taksijem u Beogradu poskupela je za 10%, uz povećanje starta vožnje na 320 dinara i cene po kilometru na 105 dinara, što znači veće troškove za korisnike usluga javnog prevoza.

6. Poskupljenje održavanja zgrada 

U Kragujevcu je došlo do poskupljenja usluga održavanja zgrada za 20%, što će dodatno opteretiti stanare.

7. Povećanje poreza na imovinu

Lokalne samouprave širom zemlje povećale su porez na imovinu, što je rezultiralo višim iznosima za vlasnike kuća i stanova. U Beogradu, na primer, porez za stan od 50 kvadratnih metara u trećoj stambenoj zoni biće veći za 600-700 dinara. Najveće povećanje poreza očekuje se kod pravnih lica, jer 2023. godine nije obračunavana poreska stopa, pa je porez plaćan na osnovu knjigovodstvene, a ne stvarne vrednosti.

8. Rast osnovice za doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje

Povećanje osnovice za doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje dovelo je do većih troškova za poslodavce i samostalne uplatioce doprinosa, što je dodatni teret za preduzetnike i radnike.

9. Poskupljenje industrijskog gasa

Najava rasta cena industrijskog gasa od strane "Srbijagasa" izazvala je povećanje troškova grejanja u gradovima poput Niša, gde je predloženo povećanje cene grejanja za 5,7%. Ova promena se odražava na svakodnevne troškove građana u mnogim regionima.

Ova poskupljenja dolaze u vreme kada se u Srbiji beleži opšti rast cena, što dodatno otežava svakodnevni život građana. Građani se suočavaju sa izazovima u planiranju svojih finansija, jer svako od ovih poskupljenja ima direktan uticaj na kućni budžet.

(Telegraf Biznis)

Video: Inovacije, inteligencija i intuicija: U svetu koji se stalno menja bitno je pronaći svoj ritam

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Srebrni

    4. april 2025 | 00:44

    Mi hivimo u ludoj drzavi! Data je moć svakom precedniku opstine da kao i ovi sa univerziteta samostalno raspolazu budzetima koje dobijaju ma godisnjem nivou a sto je ocigledna prilika za ogromne malverzacije jer se zahvata iz pune kase kako im se hoće! Prave se kombinacije kumovske i bratske pa se vade parw oz budzeta i preplacuju privatnim firmama kijekakvi radovi.Drugo,svaki opstinar ima pravo da formira cene sa direktorima javnih preduzeća za sve usluge po sopstvenom a nikako strucnom i opravdanom nahodenju!? Gde to ima bre??? Gradani na milost i nemilost alavih lopova! Od grada do grada razlicite cene svega i to svakog trenutka moze biti promenjeno!? Luda srzava sa ludim zakonima i jos ludom vlasću!

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>