
Eto u kakvom je haosu svet: Ovo se još nije desilo, pogledajte šta se masovno kupuje na tržištu
Američki predsednik Donald Tramp rekao je u nedelju da "ponekad morate da pijete lekove" na pitanje novinara o turbulencijama na globalnim tržištima kapitala, dodajući da nije namerno uticao na rasprodaju tržišta, dok su terminska tržišta ukazivala na još jedan težak dan na berzi.
- Ne želim da bilo šta propadne, ali ponekad morate da uzmete lekove da biste nešto popravili - rekao je Tramp novinarima na avionu Er Fors Van o ekonomskim posledicama njegovih visokih tarifa, pa dpdao: "Druge zemlje su nas loše tretirale jer smo imali glupo rukovodstvo koje je dozvolilo da se to dogodi".
Obraćajući se novinarima, Tramp nije pokazao znake odustajanja od svojih planova o tarifnoj politici ili bilo kakvu zabrinutost zbog ogromnih gubitaka na Volstritu, koji je već u četvrtak i petak izbrisao skoro 6 milijardi dolara sa američkih akcija, pa kazao: "Šta će se desiti sa tržištima, ne mogu da vam kažem. Ali naša zemlja je mnogo jača".
On je rekao i da se neće dogovoriti sa Kinom ako se ne reši trgovinski deficit koji SAD imaju sa tom zemljom: "Ako ne rešimo taj problem, neću se dogovoriti". Dodao je da je razgovarao sa evropskim i azijskim liderima o tarifama koje je uvela njegova administracija, dodajući da oni "umiru od želje da se dogovore".
- Dolaze za sto. Žele da razgovaraju, ali nema razgovora osim ako nam ne plate mnogo novca na godišnjem nivou - rekao je Tramp.
Američki carinski zvaničnici počeli su u subotu da naplaćuju Trampove jednostrane carine od 10 odsto na sav uvoz iz više od 180 zemalja. Više "recipročne" tarife, koje se kreću od 11 do 50 odsto za pojedine zemlje, trebalo bi da stupe na snagu u sredu.
Terminska tržišta najavljuju još jedan brutalan dan na berzi
U međuvremenu, terminski indeksi na Volstritu su u padu za oko 4 odsto, što ukazuje da će se "pokolj" na tržištima, koji je u četvrtak i petak pogodio svetske berze, nastaviti i u ponedeljak.
Azijske berze su ponovo naglo pale na početku trgovanja u ponedeljak, pri čemu je indeks najveće azijske berze, Tokija, potonuo 8 odsto.
U nedelju uveče, cena bitkoina, koji je nekako odoleo raširenoj korekciji cena finansijskih sredstava prošle nedelje, pala je za 4 odsto, ispod 79.000 dolara.
Sumorniji izgledi za globalni ekonomski rast zbog trgovinskog rata dodatno su korigovali cene nafte u nedelju, pored njihovog oštrog pada prošle nedelje. Kako raste zabrinutost da bi tarife mogle dovesti do viših cena za kompanije, veruje se da bi to moglo da uspori ekonomsku aktivnost i na kraju da ugrozi potražnju za naftom.
Terminske cene nafte na američkom tržištu su u nedelju uveče pali za više od tri odsto na 59,74 dolara po barelu, nakon što su prošle nedelje potonuli za 6 odsto na najniži nivo od aprila 2021. Cena barela brenta na Londonskoj berzi pala je za 2,12 dolara na 63,46 dolara.
Pala je čak i cena zlata, koje se u neizvesnim vremenima smatra sigurnim utočištem za kapital. Cena unce zlata pala je za 0,6 odsto, na 3.018 dolara. Taj pad je naveo trgovce zlatom da se pitaju da li investitori možda uzimaju profit tamo gde mogu da pokriju svoje gubitke u drugim vrstama finansijskih sredstava, što bi moglo da se pretvori u rasprodaju koja se sama hrani.
- Veličina i destruktivni uticaj američke trgovinske politike, ako se održi, bili bi dovoljni da još uvek zdravu američku i globalnu ekspanziju gurnu u recesiju - rekao je Brus Kasman iz JPMorgan-a, stavljajući rizik od recesije na visokih 60 odsto.
Dolar više nije sigurno utočište za kapital?
Investitori su u ponedeljak nastavili da prodaju dolar i kupuju tradicionalno sigurne valute u neizvesnim vremenima - jen i švajcarski franak. Obično se američki dolar takođe smatra sigurnim utočištem, ali izgleda da taj status slabi zbog neizvesnosti oko tarifa i zabrinutosti oko njihovog uticaja na ekonomski rast američkog povećanja, što je svojevrsni presedan, barem u našem životu.
Indeks dolara, koji pokazuje učinak SAD u odnosu na šest drugih glavnih svetskih valuta, pao je u ponedeljak za više od 0,4 odsto na 102,48 poena, posle prošlonedeljnog pada od jedan odsto.
Istovremeno, kurs dolara je na početku trgovanja devizama u ponedeljak potonuo 1,3 odsto u odnosu na jen, na 144,95 jena i tako se kretao oko najnižeg nivoa u odnosu na jen u poslednjih šest meseci, nakon što je prošle nedelje pao skoro dva odsto prema japanskoj valuti.
Švajcarac je jutros porastao za više od jedan odsto, posle prošlonedeljnog skoka od 2,3 odsto, pa dolar iznosi 0,85095 franaka.
- S obzirom na to da su SAD u epicentru trgovinskog rata, američki dolar pati od odliva kapitala, a investitori žele da diverzifikuju američku aktivu - rekao je Rodrigo Katril, viši strateg za devizne poslove u Nacionalnoj australskoj banci.
(Telegraf.rs/Jutarnji)
Video: Punom parom gradi se Moravski koridor, naplatna stanica u Adranima imaće sedam traka
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mačak Marko
Teško ovima što imaju milijarde,e lako je nama što nemamo ni jedan dolar,sad tek vide šta je "ekonomski tigar"!?🤣🤣🤣
Podelite komentar