
Poznata kompanija izbegla Trampove carine: Brzo delovanje ih spasilo, a može li i Srbija tako?
Epl je u samo tri dana tokom poslednje nedelje marta organizovao prevoz pet aviona punih Ajfon telefona i druge opreme iz Indije u Sjedinjene Američke Države, potvrdio je visoki indijski zvaničnik za The Times of India, prenose tehnološki mediji. Hitna isporuka sprovedena je kako bi se izbegla nova recipročna carina od 10 odsto, koju je uvela administracija tadašnjeg predsednika SAD Donalda Trampa, a koja je stupila na snagu 5. aprila.
Prema izvorima, Epl za sada ne planira povećanje maloprodajnih cena ni u Indiji ni na drugim tržištima, uprkos uvođenju carina. Kako bi ublažio njihove efekte, kompanija je ubrzano prebacila zalihe iz svojih proizvodnih centara u Indiji i Kini ka SAD, iako se radi o periodu koji je inače slabiji po pitanju isporuka.
Fabrike u Indiji, Kini i drugim ključnim lokacijama radile su ubrzano kako bi poslale proizvode u SAD pre nego što viši porezi stupe na snagu, pišu svetski mediji. Ovo nagomilavanje zaliha omogućiće Eplu da neko vreme zadrži postojeće cene. „Zalihe koje su stigle uz nižu carinu privremeno će zaštititi kompaniju od viših troškova koji će uslediti s novim isporukama pod novim carinskim stopama“, objasnio je izvor.
Dalje povećanje cena, uzrokovano carinskim opterećenjem, neće moći da se ograniči samo na američko tržište, već će se preneti i na ključne regione širom sveta, uključujući i Indiju, navode mediji.
Epl trenutno analizira kako različite carinske politike po proizvodnim lokacijama utiču na globalni lanac snabdevanja. SAD ostaje ključno tržište za Eplove proizvode, a kompanija pokušava da izbegne prebacivanje dodatnih troškova na potrošače, što bi moglo negativno uticati na tražnju i profitne marže.
Administracija Donalda Trampa najavila je i dodatnu recipročnu carinu od 26 odsto, koja stupa na snagu 9. aprila, što bi moglo uticati na Eplovu proizvodnu strategiju u budućnosti. Indija će verovatno igrati sve značajniju ulogu u Eplovoj globalnoj proizvodnoj mreži, budući da kompanija sve više premešta proizvodnju iz Kine.
Trenutno se Epl u Indiji fokusira na proizvodnju Ajfon uređaja i AirPod slušalica, čime potencijalno stiče carinsku prednost – jer indijski izvoz u SAD podleže recipročnim carinama od 26 odsto, dok je za robu iz Kine ta stopa pet odsto. Ta razlika od 21 procentni poen predstavlja jak ekonomski podsticaj za Epl da ubrza premeštanje proizvodnje u Indiju. Kompanija već sada čini najveći deo od skoro 9 milijardi dolara vrednog izvoza pametnih telefona iz Indije u SAD, mada će dalji koraci zavisiti od konačnih trgovinskih uslova koje SAD dogovori s pojedinim državama.
Inače, Epl je bio među kompanijama koje su u četvrtak, 3. aprila, doživele najveći pad vrednosti akcija – samo dan nakon što su najavljene nove carine. Pad Eplovih akcija izbrisao je čak 300 milijardi dolara iz tržišne vrednosti kompanije, uglavnom zbog činjenice da se Ajfon uređaji proizvode u inostranim fabrikama.
(Telegraf Biznis/Poslovni)
Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.