
Evo kolike su penzije bivših predsednika AMERIKE: Ovaj prima 35 miliona dolara!
Bivši predsednici Sjedinjenih Američkih Država uživaju specifične privilegije i beneficije koje im omogućavaju da nastave sa ugodnim životom i nakon završetka svog mandata. Ove beneficije su regulisane Zakonom o bivšim predsednicima iz 1958. godine, poznatim kao "Akt o bivšim predsednicima" (Former Presidents Act).
Godišnja penzija
Tokom obavljanja svoje dužnosti godišnja plata predsednika SAD iznosi 400.000 dolara, odnosno, nešto više od 33.000 dolara mesečno.
Jedna od glavnih beneficija za bivše predsednike jeste penzija.
Prema FPA zakonu, bivši predsednici primaju godišnju penziju koja je jednaka plati koju prima član kabineta. U 2024. godini, godišnja penzija za bivšeg predsednika iznosila je 246,424 dolara. Ovaj iznos se može povećati u skladu sa inflacijom, ali je u osnovi zasnovan na visini plate članova kabineta.
Bivši predsednici koji su takođe služili u Kongresu ili na drugim pozicijama u izvršnoj grani vlasti takođe da se kvalifikuju za poseban federalni penzijski program.

Na primer, predsednik Džozef Bajden služio je u Senatu od 1973. do 2009. godine, a potom je osam godina bio potpredsednik, sa ukupnim trajanjem mandata od 44 godine.
Njegova početna kongresna penzija mogla bi da bude čak 166.374 dolara. Ne postoji zakon koji sprečava bivšeg predsednika da prima obe penzije, što znači da Bajden godišnje samo od penzija može da "zaradi" više od 410.000 dolara.
Takođe, udovice bivših predsednika imaju pravo na godišnju penziju u iznosu od 22.000 dolara.
Finansiranje kancelarije i osoblja
Pored penzije, bivši predsednici imaju pravo na sredstva za finansiranje svojih kancelarije, uključujući platu za zaposlene. Ovaj budžet služi za pokrivanje troškova administrativnog osoblja i održavanje kancelarijskog prostora.
Prvhi 30 meseci nakon završetka mandata, bivši predsednici mogu koristiti do 150,000 dolara godišnje za ove potrebe. Nakon tog perioda, sredstva se smanjuju na 96,000 dolara godišnje.

Ova sredstva omogućavaju bivšim predsednicima da nastave sa obavljanjem javnih aktivnosti i angažmana.
Ostale beneficije
Osim gore navedenog, novac iz budžeta se odvaja i za zdravstvenu zaštitu, obezbeđenje od strane Tajne službe, putovanja i povezane troškove.
Program zdravstvene zaštite bivših predsednika je finansiran od strane federalnih fondova.
Tajna služba SAD obezbeđuje zaštitu za bivše predsednike, njihove supruge i decu mlađu od 16 godina. Od 2013. godine, bivši predsednici i njihove porodice imaju pravo na doživotnu zaštitu od strane Tajne službe.
Bivše supruge razvodom automatski gube pravo na zaštitu dok udovice imaju doživotno pravo na ovu beneficiju, osim u slučaju kada se ponovo udaju.
Tabela
Tabela koju je napravila fondacija NTU (National Taxpayers Union Foundation) pokazuje ukupna primanja i beneficije po predsedniku od 2000. godine do danas. Svi sume su izražene u milionima dolara.

Prema podacima korišćenim da se formira tabela, vidi se da je državnu apanažu najduže primao Džimi Karter i to 25 godina. Odmah iza njega je Bil Klinton koji svoje beneficije prima već 24 godine za koje vreme je "zaradio" 35.4 miliona dolara.
Klinton je takođe dobio i najviše novca za svoju kancelariju, i to 661.000 dolara godišnje.
Odmah iza njega nalazi se Barak Obama, koji je za svoju kancelariju u Vašington D.C.-ju dobijao 593.000 dolara godišnje.
(Telegraf Biznis)
Video: Ilija je sa 19 godina napustio fakultet, i počeo da razvija svoj talenat
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.