Otvorena izložba "170 godina telegrafskog saobraćaja u Srbiji": Omaž Pošte Srbije genijalnim pronalazačima

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

"Godine 1855. poslat je prvi telegram u unutrašnjem saobraćaju u Srbiji, u 12:45 iz Beograda za Kragujevac. Bilo je potrebno puno znanja, mudrosti, odricanja da bi se izveo jedan takav poduhvat", rekla je na otvarnju izložbe"170 godina telegrafskog saobraćaja u Srbiji – Preko Morzea u svet" Nina Atlagić, autorka postavke i kustos PTT muzeja.

Osvrnuvši se na istorijat telegrafskog saobraćaja kod nas, autorka je ukazala na to da su naši prvi telegrafisti obrazovanje sticali po inostranstvu, imali su izuzetan značaj za društvo jer su organizovali humanitarne akcije, osnivali pozorišta, otvarali čitaonice. Jednostavno, osim što su dali nemerljiv tehnološko-tehnički doprinos, oni su bili i veliki filantropi.

Govoreći o velikim imenima koji su postavili temelje PTT saobraćaja, spomenula je, između ostalog, Nikolu Đorđevića. Možemo biti kao društvo ponosni što smo imali takvog genijalca jer je on bio jedinstven u svetu po tome što je levom rukom pisao telegram na latinici a desnom na latinici, odnosno starogrčkom jeziku.

Na otvaranju je godvorio i direktor PTT muzeja Marko Jelić, koji je istakao da je ideja ove izložbe bila prvenstveno u tome da se da doprinos obeležavanju izuzetnog trenutka u tehničko-tehnološkom razvoju Srbije.

- Ideja je bila i da ukažemo na doprinos koji je razvoj poštansko-telegrafsko-telefonskog saobraćaja imao za stvaranje moderne srpske države - rekao je Jelić.

On je napomenuo da je ovaj značajan jubilej obaveza svih, kako u Javnom preuzeću "Pošta Srbije" tako i u samom PTT muzeju, da kroz različite aktivnosti još snažnije i posvećenije rade na promociji dostupnosti različitih sadržaja.

Koliko je Srbija bila u rangu sa svetom govori činjenica da je javni telegrafski saobraćaj u Srbiji tog 27.marta 1855. godine uveden samo 11 godina nakon prve takve linije u svetu.

Kao što rekosmo, prvi telegram je bio upućen od Kragujevca ka Beogradu (putovao je 5 minuta),a prva linija je uvedena na relaciji Beograd - Zemun, koji se tad nalazio u sastavu Austrijskog carstva. Nakon toga je 11. aprila zaživela linija od Beograda do Aleksinca, a 2 i po godine kasnije, tačnije 28. oktobra 1857., telegrafski su povezani Beograd i Carigrad, preko Niša i Sofije. 

Morze, čije ime se nalazi u nazivu ove jedinstvene postavke je Amerikanac Samjuel Morze, tvorac savremenog telegrafa. Prva linija je uspostavljena na relaciji Vašington-Baltimor.

PTT muzej u Beogradu domaćin je izložbe koja predstavlja jedinstveni omaž ljudima koji su dali dragoceni doprinos u prenošenja poruka na daljinu. Posetioci su u prilici da vide originalan Morzeov aparat, stakleni izolator sa prve telegrafske linije 1855. godine, telegrafski zakon iz iste godine, te delove za telegrafske aparate, releje, ukaze o postavljenju...Tu su i fotografije Hjuzovog i Bodovog telegrafskog aparata, koji su dostupni u PTT muzeju u okviru stalne postavke.

Ova postavka, kojom JP Pošta Srbije još jednom pokazuje svoju društvenu odgovornost kao i da poštuje sve one koji su dali doprinos tehnološko-tehničkom razvoju naše zemlje kroz istoriju, traje do 30. aprila a ulaz je slobodan.

(Telegraf.rs)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Слађана Точиловац Шаљић

    10. april 2025 | 15:19

    Честитке.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>