
Kako je Tramp učinio da SVIMA poskupi Ajfon: Istina o tome koliko bi zaista mogao da košta
Cena iPhone-a mogla bi da poraste za stotine funti, upozoravaju analitičari, jer se ovaj tehnološki gigant našao u samom centru sve oštrijeg trgovinskog rata između Sjedinjenih Američkih Država i Kine.
Većina Eplovih uređaja sklapa se u Kini, ali komponente stižu iz gotovo 50 različitih zemalja – od kojih su mnoge sada pogođene carinama koje je uveo američki predsednik Donald Tramp. Ovaj potez već je izazvao paniku na tržištu, strah od nestašica i ozbiljan pad vrednosti Eplovih akcija, zbog čega je kompanija izgubila titulu najvrednije na svetu – u korist Majkrosofta.
Ali analitičari upozoravaju da bi insistiranje Bele kuće da se proizvodnja iPhone-a preseli na američko tlo moglo dodatno da pogorša situaciju. Istovremeno, Kina – gde se sklapa čak 90 odsto iPhone uređaja – uzvratila je udarac sopstvenim carinama, dodatno uzdrmavši tržište.
Tramp je sinoć objavio da će uvesti pauzu od 90 dana za nove carine – ali ne i za Kinu, zbog njenog odgovora, podigavši pritom carine na čak 125 odsto.
– Ljudi su počeli da paniče, da se ponašaju kao da imaju "yips", znate, kao golferi kad počnu da promašuju svaki udarac – izjavio je Tramp u Beloj kući.
Podsetimo, tokom svog prvog mandata, šef Epla Tim Kuk uspeo je da obezbedi izuzeće za milijarde dolara vredne komponente uvezene iz Kine. Ali ovog puta, takvog izuzeća – nema.
U Velikoj Britaniji carine nisu uvedene, ali stručnjaci upozoravaju da je malo verovatno da će Epl menjati cene po tržištu – pa bi porast u SAD automatski mogao da se preslika i na druge zemlje. iPhone 16 Pro trenutno košta 999 funti, dok verzija "Pro Max" ide do 1.199 funti.
iPhone – simbol globalnog sukoba
Sam iPhone postao je simbol realnih posledica Trampovog rata za "ponovno bogaćenje Amerike". Reč je o jednom od najsloženijih lanaca snabdevanja u istoriji – komponente dolaze iz skoro 50 zemalja, a centralna tačka za sklapanje je Kina (80 odsto), potom Indija (10–15 odsto) i Vijetnam.
Procesori dolaze iz Tajvana (TSMC), ekrane obezbeđuju Samsung i LG, kamere stižu iz Japana, Južne Koreje i Tajvana, a baterije i senzori iz SAD, Nemačke, Francuske i drugih zemalja Dalekog Istoka.
Prema analizi Eplove mreže dobavljača, čak 84 odsto ih ima direktne veze s kopnenom Kinom – 158 od ukupno 188. Tajvan i Singapur prate, ali daleko zaostaju.
Cena može skočiti i do 1.600 funti
Ben Baringer, globalni tehnološki analitičar iz kompanije Quilter Cheviot, kaže da će nove carine imati „dubok uticaj“ na globalne lance snabdevanja, ne samo na američke potrošače.
– Epl želi da zadrži svoju profitnu marginu. Ako rastu ulazni troškovi, moraće da poskupi uređaj ili da prihvati manji profit – objašnjava on.
Harry Mills iz firme Oku Markets ističe da bi kompletno premeštanje proizvodnje u SAD bio "herkulovski poduhvat", koji bi zbog visokih troškova rada u Americi dodatno povećao krajnju cenu uređaja.
– Carine će verovatno direktno uticati i na britansko tržište. Ako carina na komponente poveća trošak po iPhone-u za 300 dolara, to se može pretočiti u rast cene od 300 funti. A to je pri carini od 54 odsto. Ako se primeni tarifa od 104 odsto, cena iPhone 16 Pro mogla bi da skoči i do 1.600 funti – kaže on.
Još alarmantnije, Dan Ives iz firme Wedbush Securities tvrdi da bi cena novog iPhone-a, ako bi se u potpunosti proizvodio u SAD, mogla dostići neverovatnih 3.500 dolara (oko 2.740 funti).
(Telegraf Biznis/dailymail)
Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.