Tramp zapretio novim carinama: I pametni telefoni i računari iz Kine uskoro pod udarom

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Američki predsednik Donald Tramp ponovo je uputio jasnu poruku da trgovinski rat sa Kinom nije gotov i da bi ključni elektronski uređaji, poput pametnih telefona i računara, mogli uskoro biti pogođeni dodatnim carinama. Iako je Bela kuća u petak objavila privremeno izuzeće ovih proizvoda iz režima visokih carina, Tramp je naglasio da se ne radi o popuštanju, već o taktičkom potezu.

- Ti uređaji se samo premeštaju u drugu kategoriju carina - objavio je Tramp na društvenim mrežama. Dodao je da se razmatraju dodatne mere koje će obuhvatiti ceo lanac snabdevanja elektronikom, uključujući i poluprovodnike – komponente koje su ključne za proizvodnju moderne tehnologije.

Fokus na nacionalnu bezbednost

Trampova administracija planira da pokrene nove istrage u okviru zakona o nacionalnoj bezbednosti. Kako se navodi, cilj je da se ustanovi u kojoj meri kineski tehnološki proizvodi mogu da predstavljaju bezbednosni rizik za SAD.

- Razmatramo ceo lanac snabdevanja. Nećemo dozvoliti da američka tehnološka infrastruktura zavisi od neprijateljskih režima - rekao je Trampov ministar trgovine Hauard Lutnik. On je najavio da će u naredna dva meseca biti uvedene nove, specijalne carine za kineske tehnološke proizvode, uključujući pametne telefone, tablete, računare i druge uređaje.

Posledice po tržište

Analitičari upozoravaju da bi ove mere mogle dodatno da uzdrmaju globalno tržište elektronike, jer bi proizvođači mogli da prebace dodatne troškove na krajnje potrošače. To znači da bi telefoni, laptopovi i slična elektronika mogli da poskupe i za američke i za svetske kupce.

Takođe, ovakav potez bi mogao da pogodi i same američke kompanije koje proizvode delove u Kini ili se oslanjaju na kineske dobavljače, uključujući gigante poput "Epla" (Apple), "Dela" (Dell) i "Hjulet-Pakarda" (HP).

Povratak trgovinskog rata?

Iako su poslednjih meseci postojale naznake da bi trgovinski odnosi između SAD i Kine mogli da se stabilizuju, najave iz Vašingtona ukazuju na novo zaoštravanje. Eksperti ocenjuju da Tramp koristi ekonomski pritisak i carine kao sredstvo za ostvarivanje političkih ciljeva i jačanje pozicije pred izbore.

Ostaje da se vidi kako će Kina reagovati – da li će odgovoriti kontramerama ili će pokušati diplomatski da reši spor. U svakom slučaju, Trampova najava jasno pokazuje da trgovinski sukob dve najveće svetske ekonomije nije ni blizu kraja.

(Telegraf Biznis)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>