Počelo istorijsko antimonopolsko suđenje Meti: Tužilac odmah pritisnuo Marka Zakerberga na klupi za svedoke

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Veliko suđenje protiv kompanije Meta, optužene za stvaranje monopola na tržištu, počelo je svedočenjem njenog direktora Marka Zakerberga. Metina kontrola nad Instagramom i WhatsApp-om već je dugo pod intenzivnim pravnim nadzorom, a sada je u SAD-u pokrenuto i federalno suđenje kako bi se utvrdilo da li je ova kompanija, nekada poznata kao Fejsbuk, nezakonito održavala monopol kupujući konkurenciju koja je bila u usponu.

Suđenje otvoreno svedočenjem Marka Zakerberga

Izvršni direktor Mete Mark Zakerberg svedočio je prvog dana antimonopolskog suđenja, koje je pokrenula američka Federalna trgovinska komisija (FTC). Oni tvrde da je Meta kupila Instagram 2012. i WhatsApp 2014. kako bi ugušila konkurenciju na tržištu društvenih mreža. Advokat FTC-a, Danijel Matejson, otvorio je postupak tako što je odmah pozvao Zakerberga da svedoči.

Pozivajući se na internu poruku koju je Zakerberg poslao povodom neuspeha jednog projekta za deljenje fotografija, Matejson ga je pitao da li je razlog bio brz rast Instagrama.

- Čini mi se da na to ukazujem - odgovorio je Zakerberg, dodajući da često podstiče svoje timove na poboljšanja, prenosi agencija AP.

Matejson je nastavio s pritiskom, podsećajući na Zakerbergovu tadašnju zabrinutost zbog brzog rasta Instagrama.

- Nemam tačnu vremensku liniju razvoja Instagrama u glavi. Verovatno biste bolje informacije mogli dobiti od nekog drugog - odgovorio je Zakerberg. On je odbacio tvrdnje da je Meta zapostavila Instagram nakon kupovine.

- U praksi smo na kraju uložili ogroman novac u njega nakon što smo ga preuzeli - rekao je.

Strategija monopola iz 2008. godine

FTC tvrdi da je Meta sprovodila strategiju koju je Zakerberg formulisao još 2008. godine, a koja je glasila: „Bolje je kupiti nego se takmičiti.“ Prema tužbi, Meta je pratila konkurente u nastajanju i kupovala ih kako bi neutralisala pretnje, posebno kako su mobilne platforme počele da preuzimaju primat u odnosu na desktop.

Instagram je kupljen za oko 940 miliona evra i bio je prva akvizicija koju je Fejsbuk zadržao kao zasebnu uslugu. WhatsApp, kupljen za oko 20 milijardi evra, takođe je nastavio da funkcioniše nezavisno. Ove akvizicije pomogle su Meti da zadrži mlađu publiku i širi se na mobilne uređaje.

Odbrana Mete: Tužba nema osnova

Advokat Mete, Mark Hansen, odbacio je tužbu FTC-a kao neosnovanu. „Ova tužba je, u najkraćem, pogrešna. Kako god da gledate, potrošači su iz svega izašli kao pobednici“, rekao je. Meta insistira na tome da se njene platforme suočavaju sa jakom konkurencijom, poput TikToka, YouTube-a, iMessage-a i drugih.

U nedavnom podnesku sudu, Meta je naglasila da FTC mora dokazati da ona i danas ima monopol na relevantnom tržištu, a ne da se oslanja na prošlost.

Početak pravnog udara na tehnološke gigante

Ovo suđenje, pokrenuto još tokom mandata Donalda Trampa, predstavlja prvo veliko suđenje FTC-a protiv tzv. "velikih tehnoloških kompanija". Sudija Džejms Bozberg je ranije odlučio da slučaj protiv Mete treba da ide na suđenje. Ukoliko Meta izgubi, mogla bi biti primorana da se odrekne Instagrama i WhatsApp-a, što bi potencijalno smanjilo prihode ove tehnološke kompanije od oglašavanja.

I druge tehnološke kompanije, poput Gugla i Amazona, suočavaju se sa odvojenim antimonopolskim postupcima.

(Telegraf Biznis/Zimo)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>