
Renoviranje krova Gradske kuće u Subotici otpočelo: Prekogranični projekat sa Kiškunhalasom vredan 5 miliona €
Prekogranični projekat u okviru koga će najvrednija i najvažnija aktivnost biti renoviranje konstrukcije krova na najvelelpnijoj zgradi grada Subotice, zvanično je otpočeo juče. Ukupna vrednost projekta je 5 miliona evra, dok će samo na rekonstrukciju biti utrošeno nešto više od 3 miliona. Projekat se realizuje u saradnji sa bratskim gradom Kiškunhalašom u Mađarskoj.
Implementacija prekograničnog projekta Mađarska - Srbija pod nazivom "Deljenje lokalnih vrednosti putem podsticanja umrežavanja u domenu kulturne baštine sa aspekta turizma" (Sharing values") zvanično je počela juče.
- Planiramo kulturne događaje, nove turističke ponude i najbitnije za nas kao lokalnu samoupravu, rekonstrukcija krova Gradske kuće. Objekat je završen 1912. godine, dosta toga je davno, a dosta toga nikad nije izmenjeno, renovirano. Ne kažem da je ovo zadnji trenutak za renoviranje, ali krov već prokišnjava, određene prostorije su ugrožene - kaže Čila Goli, zamenica gradonačelnika, ističući da će se nakon izrade projektno-tehničke dokumentacije steći uslovi za početak radova.
- U proteklom periodu naručili smo projektno-tehničku dokumentaciju za čitav objekat, ali predviđeno je fazno izvođenje radova, tako da možemo krenuti sa jednim delom, što je najosetljivije, i najvažnije, da zaštitimo krov, i to je najveći deo i najveće ulaganje. Time ćemo početi, i posle ćemo tražiti druge izvore finansiranja, da renoviramo i fasade i unutar zgrade sve prostorije koje treba renovirati.
Ukupna vrednost projekta, koji osim renoviranja krova Gradske kuće, podrazumeva i niz drugih aktivnosti, je 5.27 miliona evra, a od toga je za Suboticu namenjeno nešto preko 3 miliona evra. Učešće Grada je pola miliona evra, budući da je sama vrednost rekonstrukcije krova viša od sredstava dobijenih kroz projekat.
- Krećemo u implementaciju. U projektnom timu imamo stručnjake sa bogatim iskustvom iz ovih oblasti, na dragim projektima. Ne smemo sebi dozvoliti da kvalitet ne bude na najvišem nivou - objašnjava Goli, koja se našla na čelu projektnog tima zaduženog za aktivnost renoviranja krova - Ovo je veliki izazov, s obzirom da nismo još uvek spremni da vratimo stari sjaj ovim objektima. Kontaktirali smo sa "Žolnai manufakturom" u Pečuju budući da su jako puno elemenata ne samo na krovu, već i u celoj Gradskoj kući, veliki broj dekorativnih elemenata bio je naručen iz "Žolnai manufakture" i ono što je interesantno, oni i danas čuvaju originalne crteže Vilomš Žolnaia, koji je bio dizajner svih tih ukrasa.
Obim i značaj ovih radova ne mogu se porediti ni sa jednom dosadašnjom rekonstrukcijom ili radovima na ovom zdanju.
- Fasada iz Štrosmajerove kuće bila je zadnja renovirana, negde pre 20 godina. Slične intervencije nisu bile, bar nemamo zapisanih tragova. Svečana sala je renovirana 1991. godine, kao i određene prostorije. Ovolika rekonstrukcija nije bila. Sigurno je bila rekonstrukcija tornja, o čemu svedoče fotografije - on je u II Svetskom ratu bio oštećen sa svih strana, pa je sigurno bilo renoviranje. Ali ovakve vrste radova nisu izvođenje, plan je da celoj zgradi vratimo stari sjaj - zaključuje Goli.
U ovom prekograničnom projektu Subotica ne učestvuje sama, već sa bratskim Kiškunhalasom, sa kojim je grad i do sada imao izuzetnu saradnju. Tema projekta sa kojom su konkurisali bio je turizam.
- Odlučili smo se da tema našeg projekta bude turizam, što već i jeste deo programa jer ima tu više vidova saradnje. Imamo potrebu da razvijamo nove moderne savremene turističke proizvode i ponude, kao i Kiškunhalaš, koji ima određene proizvode ali ne zna na koji način da ih plasira. S obzirom na to, složili smo se da ćemo raditi na integrisanoj, zajedničkoj ponudi. Tu neće biti samo Subotica u pitanju, već čitava Vojvodina, kao i okrug u kome se nalazi Kiškunhalas - ističe Goli, dodavši da bi u roku od tri godine sve aktivnosti trebalo da budu završene.
- Projekat počinje će trajati 36 meseci. Pored rekonstrukcije Gradske kuće i opremanja kulturnog centra u Kiškunhalašu, imaćemo i druge aktivnosti vezano za razvoj novih turističkih ponuda, umrežavanje turističkih aktera, da li su to turističke agencije, ugostiteljski objekti, kulturne institucije, hoteli, svi oni koji su povezani sa turizmom, imaćemo predavanja, publikacije, fokusiraćemo se i na osetljive ciljne grupe, na koji način oni koji iz nekog razloga pripadaju osetljivoj ciljnoj grupi, ipak mogu da uživaju u turističkim ponudama.
(Telegraf Biznis/Subotica)
Video: Veliko interesovanje građana za turističke vaučere koje daje Pošta Srbije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.