
PROPAST OD 65 MILIJARDI DOLARA: Najveći gubici u istoriji biznisa – kada milijarderi ostanu bez prebijene pare
Investicije mogu doneti bogatstvo, ali i totalnu propast. I dok su neki stekli milijarde ulaganjem u tehnološke gigante i vizionarske projekte, drugi su izgubili čitava carstva jureći "sledeću veliku stvar".
U nastavku donosimo pregled najvećih investicionih promašaja u svetu – slučajeva kada su milijarde dolara nestale u magli loših odluka, prevara i prevelike ambicije.
Berni Medof i prevara od 65 milijardi dolara

Berni Medof (Bernie Madoff) je postao sinonim za finansijski kriminal. Njegova Ponzi šema, najveća u istoriji, ojadila je preko 37.000 investitora širom sveta. Suma? Nezamislivih 65 milijardi dolara. Medof je osuđen na 150 godina zatvora, a njegova šema ostaje upozorenje svima koji veruju u "laku zaradu".
Tiranos: Medicinski startap koji je prevario i milijardere
Tiranos (Theranos), na čelu sa Elizabet Holms (Elizabeth Holmes), tvrdio je da može da izvede stotine laboratorijskih testova iz samo jedne kapi krvi. Investitori poput Ruperta Mardoka (Rupert Murdoch) uložili su više od 700 miliona dolara, verujući u tehnološku revoluciju. Na kraju, ispostavilo se da tehnologija ne funkcioniše, a kompanija – čista laž.
Arčegos kapital i pad od 20 milijardi za 48 sati
Bil Hvang (Bill Hwang), osnivač hedž fonda Arčegos kapital menadžment (Archegos Capital Management), izgubio je 20 milijardi dolara u roku od samo dva dana 2021. godine. Prekomerna upotreba poluga i koncentrisana ulaganja uništila su i banke kao što su Kredit Svis (Credit Suisse) i Nomura.

Amarant advajzors: Gas koji je progutao 6 milijardi
Hedž fond Amarant advajzors (Amaranth Advisors) uložio je ogromna sredstva u fjučerse prirodnog gasa. Kada su cene krenule suprotnim pravcem, fond je izgubio više od 6 milijardi dolara, što ga čini jednim od najtežih slučajeva lošeg hedžiranja u istoriji.
Vudbridž sekjuritiz i prevara penzionera vredna 1,2 milijarde
Robert Šapiro (Robert Shapiro) i njegova firma Vudbridž sekjuritiz (Woodbridge Securities) prevarili su oko 8.400 investitora, većinom starijih građana. Ponzijeva šema teška 1,2 milijarde dolara dovela je do 25-godišnje zatvorske kazne za Šapira.
Liman braders – kolaps koji je srušio svet

Investiciona banka Liman braders (Lehman Brothers) bankrotirala je 2008. godine usred hipotekarne krize, čime je izazvala globalnu recesiju. Investitori su izgubili desetine milijardi dolara, a ceo finansijski sistem bio je na ivici ponora.
Lajtskevrd i satelitski fijasko milijardera Filipa Falkona
Filip Falkon (Philip Falcone) je sve karte bacio na kompaniju Lajtskverd (LightSquared), koja je planirala da revolucioniše bežičnu komunikaciju. Tehnički i regulatorni problemi doveli su do bankrota i ogromnih gubitaka za njegov fond Harbidžer kapital (Harbinger Capital).

Pouka
Čak ni najveći investitori nisu imuni na greške. Kada su u pitanju ogromni ulozi, granica između genijalnosti i katastrofe često je tanka. Zato, pre nego što uložite u “sledeći Amazon”, možda je pametno setiti se Bernija, Elizabet i Bila...
(Telegraf Biznis)
Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.