Odgovor je NE! Kina potvrdila da nema pregovora sa SAD, carine ostaju na snazi

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kina je u četvrtak saopštila da ne postoje nikakvi tekući pregovori sa Sjedinjenim Američkim Državama o carinama, uprkos nagoveštajima iz Bele kuće ove nedelje da bi moglo doći do ublažavanja tenzija sa Pekingom.

- Trenutno apsolutno ne postoje pregovori o ekonomiji i trgovini između Kine i SAD-a - rekao je portparol Ministarstva trgovine He Jadong novinarima na mandarinskom, a CNBC je preveo njegovu izjavu.

Dodao je da bi "sve tvrdnje" o napretku u bilateralnim razgovorima trebalo odbaciti.

- Ako SAD zaista žele da reše problem… trebalo bi da ukinu sve jednostrane mere protiv Kine - rekao je He.

Carine, Donald Tramp Foto: Shutterstock

Američki predsednik Donald Tramp i sekretar trezora Skot Besent ove nedelje su nagovestili da bi moglo doći do ublažavanja tenzija sa Kinom. Bela kuća je ranije ovog meseca uvela carine od 145 odsto na kinesku robu, na šta je Peking odgovorio sopstvenim carinama i dodatnim ograničenjima na izvoz kritičnih minerala u SAD.

Komentari Ministarstva trgovine podudarili su se sa izjavom portparola Ministarstva spoljnih poslova Kine, Guo Jiakuna, koji je u četvrtak popodne takođe rekao da nema tekućih pregovora, prema navodima državnih medija.

Oba portparola držala su se zvanične pozicije da je Kina spremna na razgovore sa SAD-om, ali samo ako se prema Pekingu postupa kao prema ravnopravnoj strani.

- Kina svakako želi da dođe do deeskalacije trgovinskog rata jer on šteti obe ekonomije. Međutim, zbog nedoslednosti Trampove politike i nejasnoća oko njegovih stvarnih ciljeva, kineska strategija se promenila – sa fokusa na ‘šta vama treba’ na ‘šta nama treba’. Njihov zahtev da SAD ukinu ‘jednostrane’ carine odražava tu promenu - rekla je Jue Su, glavna ekonomistkinja za Kinu u Economist Intelligence Institute-u.

Kina upozorava

Kina je ranije ove nedelje zapretila kontramerama protiv zemalja koje bi mogle da sklope sporazume sa SAD-om na štetu interesa Pekinga.

- Trebalo bi da shvatimo da je ovo trenutak ‘po svaku cenu’ za Kinu u kontekstu odnosa sa SAD-om. Ne bih se iznenadila ako Kina zauzme oštriji stav ako SAD nastavi da pojačava tenzije - rekla je Su.

Nekoliko investicionih banaka sa Volstrita smanjilo je svoje prognoze rasta kineskog BDP-a u poslednjih nekoliko nedelja, usled carina i rastućih tenzija sa SAD-om.

Ministarstvo trgovine je u četvrtak naglasilo napore vlade i kompanija da pomognu kineskim firmama da preusmere robu namenjenu izvozu na domaće tržište.

Donald Tramp, trgovinski rat, carine Foto: Pixbay, Tanjug/AP/Alex Brandon

- Iz kineske perspektive, bilo kakvi ozbiljni pregovori verovatno će zahtevati da SAD smanji carine na prethodni nivo od 20 odsto ili niže. Međutim, za Trampovu administraciju, preveliko smanjenje carina moglo bi otvoriti neprijatna pitanja: Koji je bio smisao konfrontacije ako se na kraju vratimo tamo gde smo počeli? - rekao je Jianvej Šu, viši ekonomista za Veliku Kinu u Natiksisu.

SAD su najveći pojedinačni trgovinski partner Kine. Ipak, u poslednjih nekoliko godina, Jugoistočna Azija je prestigla Evropsku uniju i postala najveći regionalni trgovinski partner Kine, prenosi Si-En-Bi-Si (CNBC).

(Telegraf Biznis)

Video: Kako raditi s Y i Z generacijama, šta morate znati

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>