Trampovih 100 dana vladavine: "Totalna pobeda"

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

U ekskluzivnom intervjuu za Tajm magazin, predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp govorio je o prvih 100 dana svoj drugog mandata sa posebnim osvrtom na ekonomske mere koje je preduzeo i svoju strategiju kada je reč o trgovini i industrijskom razvoju zemlje.

Iako ga često kritikuju zbog načina na koji koristi predsednička ovlašćenja, predsednik insistira da ih koristi "onako kako su i zamišljena" i da je njegova administracija već ostvarila "ogroman uspeh u samo 100 dana".

Smanjenje deficita i uvođenje tarifa

Kao glavni problem prethodnih administracija navodi trgovinski deficit koji je, prema njegovim rečima, dostizao čak 2 biliona dolara godišnje. Rešenje vidi u snažnoj tarifnoj politici, navodeći da su uvedene 25% carine na automobile, čelik i aluminijum, a u planu su i dodatne mere za druge proizvode.

Donald Tramp, boja kože Foto: Shutterstock

- U nekom trenutku neko mora da dođe i zaustavi to, jer to nije održivo. Nosili smo druge zemlje na leđima, sa trgovinskim brojkama, sa užasnim brojkama – i to smo promenili. Vidite da tržište prilično oscilira. Danas je poraslo za 1.000 ili 1.200 poena. Ide gore-dole, ali to će se stabilizovati, a mi prikupljamo ogroman novac. Već imamo, 25 odsto carine na automobile, 25 odsto na čelik i aluminijum - rekao je.

Inflacija i cene

Govoreći o inflaciji, predsednik tvrdi da je njegova administracija već uspela da spusti cene osnovnih proizvoda, poput hrane i energije. Kao jedini izuzetak naveo je kamatne stope, koje su ostale nepromenjene. Odbacio je prognoze međunarodnih organizacija o mogućem rastu inflacije, uz tvrdnju da su njegovi ekonomski potezi već doneli rezultate.

- Mi prikupljamo milijarde dolara od carina. I da se vratim na prošlost, prikupio sam stotine milijardi dolara od carina od Kine, a onda kad je došao COVID, nisam mogao da sprovedem ceo program, ali sam prikupio stotine milijardi, i nismo imali inflaciju. Sada, ako pogledate, cena namirnica je pala. Cena energije je pala  - naveo je.

Carine, Donald Tramp Foto: Shutterstock

Nakon samo tri meseca na funkciji, Tramp naglašava da je nasledio visoke cene osnovnih proizvoda i rekordnu inflaciju, ali da su se stvari počele menjati, uz, kako kaže, milijarde dolara koje sada dolaze iz drugih zemalja. Prema njegovim rečima, ovo je samo početak.

Govoreći o povratku proizvodnje u SAD istakao je da postoje proizvodi koje ipak ne želi da se proizvode u SAD kao i da ima listu istih.

- Naša zemlja će biti veoma bogata za relativno kratko vreme. Radim ovo već tri meseca, i ako pogledate kakve brojke unosimo i nova radna mesta, i ako pogledate, što je još važnije, kompanije, kompanije za čipove, automobilske kompanije, Epl. Epl ulaže 500 milijardi dolara u izgradnju fabrika. Nikada nisu ulagali u ovu zemlju - istakao je.

Na pitanje o tome kako će njegova trgovinska politika uticati na mala preduzeća koji su već izrazili zabrinutost rekao je da će upravo mala preduzeća biti biti veći korisnik onoga što radi nego velika preduzeća.

- Svi će imati koristi - naglasio je.

Totalna pobeda

Upitan da li će smatrati pobedom ako SAD za godinu dana bude imala visoke carine na uvoz i godinu dana od sada, bilo da su 20 ili 50 odsto Tramp je rekao da bi to smatrao totalnom pobedom.

- Zemlja će zarađivati bogatstvo. Pogledajte, to je ono što nam je Kina radila. Naplaćuju nam 100 odsto. Ako pogledate Indiju – Indija naplaćuje 100-150 odsto. Ako pogledate Brazil, ako pogledate mnoge druge zemlje, one naplaćuju – tako preživljavaju. Tako su postale bogate. Sada, nula bi bila lako. Oh, nula bi bila lako, ali sa nulom, ne biste imali nijednu kompaniju koja dolazi. Dolaze ovde jer ne žele da plaćaju carine. Zapamtite ovo, nema carina ako prave svoj proizvod ovde. Nema carina, ako prave svoj proizvod ovde. Nema carina. Ovo je ogroman uspeh. Još to ne znate, ali ovo je ogroman uspeh koji se dešava. Uzimamo milijarde i milijarde dolara, novac koji nikada nismo uzimali pre. Takođe, veoma je važno, zbog toga, zbog novca koji uzimamo, te kompanije će se vratiti i praviti svoj proizvod ovde. Vraćaće se u Severnu Karolinu i ponovo će početi da prave nameštaj. Već su počeli. U Meksiku, mnoge fabrike automobila koje su bile u izgradnji su zaustavljene. Svi dolaze u ovu zemlju. Videćete fabrike automobila kako rade na nivou kakav nikada niste videli - rekao je.

carine, tarife, trgovinski rat Foto: Shutterstock

Rekao je da veruje investitorima koji su rekli da će svoju proizvodnju premestiti u SAD ali da, pre svega, oni sada više nemaju izbora, jer neće moći da plaćaju carine ako ne budu prebacili proizvodnju u SAD.

- Zapamtite, nema carina kada pravite svoj proizvod ovde - rekao je.

90 dogovora u 90 dana

Tramp je odgovorio na zabrinutost u vezi sa ciljem njegovog trgovinskog savetnika Pitera Navara, koji je postavio izazov da se postigne 90 dogovora u 90 dana, ali, još uvek nema objavljenih dogovora.

Kada je upitan o tome, Tramp je odgovorio da je postignuto mnogo dogovora, tvrdeći da je finalizovao 200 dogovora, svi od kojih su postavljeni po "fer ceni", koju je on sam odredio.

Tramp je objasnio svoj pristup, upoređujući Sjedinjene Države sa "robnom kućom" u kojoj vlada postavlja cene, a kompanije su slobodne da prihvate ili odbiju. Naglasio je da su ove tarife zasnovane na pravičnosti, uzimajući u obzir različite faktore, kao što su da li druge zemlje naplaćuju tarife, imaju li sistem PDV-a ili koriste ekonomske prednosti u odnosu na SAD.

Donald Tramp, trgovinski rat, carine Foto: Pixbay, Tanjug/AP/Alex Brandon

Ponovio je svoje uverenje da su mnoge zemlje koristile SAD, navodeći primere poput Južne Koreje i Japana, gde SAD plaćaju milijarde za njihove vojne snage. Tramp je uverio da će tarife biti postavljene na način koji odražava ove realnosti i finansijske odnose između SAD i drugih nacija. On je naglasio da će dogovori uskoro biti otkriveni, ali da je osnovni cilj vlade da obezbedi fer ekonomske uslove za SAD u budućnosti, piše Tajms.

- Imamo 7 biliona dolara novih fabrika, postrojenja i drugih ulaganja koja dolaze u Sjedinjene Države. Ako pogledate prethodne predsednike, niko nije bio ni blizu toga. A ovo je postignuto za tri meseca - naveo je.

(Telegraf Biznis)

Video: Kako godine rada u hotelijerstvu utiču na život i porodicu?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>