
Stiže novi zakon o grobljima: Nešto što su mnogi radili sada će biti zabranjeno na Balkanu
Hrvatska će danas, nakon 27 godina, dobiti novi Zakon o grobljima koji uređuje upravljanje grobljima i njihovo korišćenje, a predviđa i uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990. godine, koji veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku. Naime, poslanici u Saboru su većinom glasova usvojili novi zakon koji propisuje da se 30 dana nakon stupanja na snagu ukloni postojeća oprema grobnog mesta i spomen-obeležja koja nisu u skladu s njegovim odredbama.
Neće biti uklonjeni spomenici napisani ćirilicom koji ne vređaju moralna i nacionalna osećanja građana, ali oni koji vređaju, bez obzira na to da li su napisani ćirilicom ili latinicom, biće uklonjeni, rečeno je tokom rasprave u Saboru. Novi zakon o grobljima trebalo bi da stupi na snagu osmog dana od objavljivanja u Narodnim novinama, a njime će biti uređen i status memorijalnih grobalja za stradale u Domovinskom ratu.
Novim zakonom uređuje se i prosipanje pepela pokojnika, a mesto za prosipanje pepela propisivaće jedinice lokalne samouprave. Tako je na groblju u Osijeku prosipanje pepela dozvoljeno u posebno uređenom ružičnjaku, a porodice koje se na to odluče ne moraju plaćati dodatne naknade, ali su dužne da se pridržavaju propisanih lokacija.
- Pravila su takva da trenutno važeći zakon reguliše da je prosipanje pepela moguće samo unutar granica groblja, čega se mi u gradu Osijeku i pridržavamo - objasnio je direktor Ukopa Vedran Novokmet za Dnevnik Nove TV.
Međutim, u nekim delovima Hrvatske do sada su zabeležene nepravilnosti, poput prosipanja pepela na neprimerenim mestima ili čak bacanja celih urni u more, koje su kasnije završavale u ribarskim mrežama. Novi zakon nalaže da svaka jedinica lokalne samouprave odredi tačne lokacije na kojima će prosipanje pepela biti dozvoljeno.
- Novi zakon predviđa mogućnost da se pepeo pokojnika može izneti van granica groblja, ali će jedinice lokalne samouprave donositi akte kojima će propisivati gde će to biti dozvoljeno - dodao je Novokmet.
Nedostatak grobnih mesta
Zakon donosi i mere kojima se pokušava rešiti problem sve većeg nedostatka grobnih mesta. Tako će se umesto dosadašnjih 15 godina između dva ukopa na isto grobno mesto, sada morati čekati 10 godina, dok se za istu grobnicu rok smanjuje sa 30 na 20 godina.
Takođe, grobovi se više neće moći premeštati tek nakon 100 godina, već će to biti moguće nakon 30 godina, a u slučaju državnih infrastrukturnih radova – već nakon 10 godina. Reguliše se i prenos prava korišćenja grobnog mesta, koji će ubuduće zahtevati overu kod javnog beležnika.
(Telegraf Biznis/Dnevno)
Video: Vučić obišao radove na izlaznom portalu tunela ''Iriški venac''
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Deda
Ustaška obeležja ne smetaju, fašizam se promoviše a crnokosuljasi si im u vlasti. Evropske vrednosti!
Podelite komentar