Japan spreman za drugi krug pregovora sa SAD

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Glavni japanski pregovarač za carine Rjosei Akazava izjavio je da će se drugi krug pregovora sa Sjedinjenim Američkim Državama o višim carinama održati u četvrtak u Vašingtonu, dok Japan pokušava da izdejstvuje izuzetke od nameta koji pogađaju auto-industriju, čelik i druge sektore.

- Želim da napravimo makar jedan ili dva koraka napred, uvek imajući na umu kako da stvorimo odnos u kome obe strane dobijaju - rekao je Akazava, blizak saradnik premijera Šigerua Išibe, novinarima u sredu pre nego što je otputovao iz Tokija.

Ministar za ekonomsko oživljavanje Rjosei Akazava obratio se novinarima na aerodromu Haneda u Tokiju 30. aprila 2025. godine, pre nego što je otputovao u Sjedinjene Države kao glavni japanski pregovarač za carine.

Ministar zadužen za ekonomsko oživljavanje planira da se sastane sa američkim sekretarom za finansije Skotom Besentom i drugim zvaničnicima tokom trodnevne posete, pri čemu će teme verovatno biti auto-industrija i poljoprivreda.

Prvi krug razgovora

Tokom prvog kruga razgovora sredinom aprila, američka strana izrazila je nezadovoljstvo brojem automobila proizvedenih u SAD koji se uvoze u Japan i vršila je pritisak na svog bezbednosnog saveznika da otvori tržište za više američkih poljoprivrednih proizvoda kao što su pirinač, govedina i krompir, prema izvorima bliskim pregovorima.

Kako bi Vašington preispitao carine, Japan razmatra predlog o proširenom uvozu američkog pirinča bez carina i povećanoj kupovini soje i kukuruza iz SAD, navode izvori.

U auto-industriji, Japan razmatra mogućnost uvođenja pojednostavljenih procedura za bezbednosnu i ekološku proveru za širi spektar uvoznih vozila, kažu isti izvori.

Drugi krug

Tokio je takođe spreman da razgovara o pitanjima vezanim za standarde za priključke za punjenje električnih vozila, koje je američka Kancelarija trgovinskog predstavnika pomenula u martovskom izveštaju kao necarinsku trgovinsku barijeru. Japan subvencioniše postavljanje punjača po CHAdeMO standardu u komercijalnim objektima, dok se u SAD široko koristi sistem NACS (North American Charging Standard).

Japan takođe razmatra saradnju u jačanju brodogradnje u SAD, sektora za koji je Tramp obećao revitalizaciju u cilju suprotstavljanja sve većem kineskom prisustvu u toj industriji.

Ipak, predlog o povećanju uvoza američkog pirinča izazvao je zabrinutost unutar vladajuće Liberalno-demokratske partije zbog moguće reakcije poljoprivrednika pred izbore za Gornji dom zakazane za leto.

Domaća industrija pirinča u Japanu je veoma zaštićena, ali vlada se nada da će pridobiti podršku birača za proširenje uvoza iz SAD uprkos rastu cena, koji je delimično posledica manjka domaće proizvodnje.

Vlada veruje da će uticaj na domaće poljoprivrednike biti ograničen sve dok se uvoz pirinča ne poveća preko bezcarinske kvote, rekli su izvori.

Besent je u utorak u Beloj kući izjavio da nadolazeći izbori utiču na strategije azijskih partnera, rekavši da Japan i Južna Koreja žele da postignu dogovor pre izlaska na birališta "kako bi mogli da pokažu da su uspešno pregovarali sa Sjedinjenim Državama".

- Zapravo su mnogo više zainteresovani da "dođu za sto", zaključe dogovor, i onda se vrate kući da vode kampanju - rekao je Besent.

Sjedinjene Države su saopštile da su više carine, uvedene nakon Trampovog povratka u Belu kuću u januaru, usmerene na smanjenje velikih trgovinskih deficita i rešavanje, kako tvrde, nepravednih trgovinskih praksi. Japan se suočava sa tzv. recipročnom carinom od 24 odsto, iako je ona delimično suspendovana dok traju pregovori, prenosi Kjodo.

(Telegraf Biznis)

Video: Kako postaviti jasne granice u porodici i na poslu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>