Balkanac izgubio 20.000 evra na primamljivom ulaganju: "Digao sam i kredit, sad jedva preživljavam"

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Nije lako biti u dugovima. Psihološki pritisak je ogroman jer čovek zna da na kraju dana nema slobodu – ima samo teret zbog teške situacije u kojoj se našao.

Jedan Balkanac podigao je kredit od 20.000 evra kako bi ušao u svet kriptovaluta, ali mu je na kraju ostao samo dug – i koliko god pokušava da se izvuče, ne uspeva.

Obratio se zajednici na Redditu u nadi da će mu pomoći.

"Pišem ovo sa anonimnog naloga jer me sramota da priznam koliko sam zaglibio, a dosta prijatelja mi koristi Reddit. Pre oko pola godine, podigao sam kredit na 10 godina od 20.000 evra da bih ulagao u kriptovalute. Većinu tog novca izgubio sam na razne prevare i memecoinove. Poslednjih šest meseci živim od plate do plate. Primanja su mi 1.150 evra, rata kredita 225, stanarina i računi oko 500, internet 20. Radim kao kuvar, pa mi bar hrana nije problem – oko 100 evra mesečno. Na kafu potrošim oko 25 evra jer radim rane smene, pušim pa me to košta još 50 evra, a auto me na godišnjem nivou izađe oko 500 evra bez goriva – dakle oko 40 evra mesečno, plus 20 evra za gorivo. Dakle, ostaje mi oko 150–200 evra mesečno, u zavisnosti od računa. Troškovi su mi minimalni, retko izlazim, nemam devojku, nemam nekretninu. Ipak, svaki mesec uspevam da spiskam i tih 150–200 evra. Da ste vi u ovakvoj situaciji, koje biste korake preduzeli da bolje sredite finansije? Nije mi problem da živim skromno, već pola godine tako živim, ali mi deluje da se ni malo ne pomeram. Već šest meseci pokušavam da uštedim za jedan kuhinjski nož koji želim, ali nikako mi ne ide jer stalno iskrsnu neki nenadani troškovi – pranje kola zbog ptica koje ga stalno gađaju, osnovne kućne stvari, a nisam komad odeće kupio već šest meseci", požalio se Balkanac.

Kriptovalute, pljačka, lopovi Foto: Shutterstock.com

Saveti sa mreže

Jedan od saveta koji je preovladao bio je da ode na sezonski rad, s obzirom na profesiju.

"Pa ako si kuvar, idi na sezonu i reši taj dug. Kuhari, ako išta znaju, mogu da zarade dobru lovu..."
"Izvuci se van zemlje na par godina, radi za 2–3 puta veću platu, reši dugove, nešto uštedi i onda vidi – da li se vraćati, ostati ili nešto treće. Sezonski rad je i bolje plaćen – leti Jadran, zimi Alpi. Srećno, i sledeći put pametnije", pisali su mu korisnici Reddita.

Nekoliko komentara sugerisalo mu je da proda sve što može, ili da počne da prati svoje troškove kako bi uštedeo kad već ne zna gde mu ide novac.

"Ako su ti režije uključivale i mobilni, internet možeš ugasiti – 20 evra mesečno usmeri u neku majicu ili patike. A ako ne znaš gde ti ide 150–200 evra 'viška', obavezno skini neku aplikaciju za praćenje troškova i beleži svaki cent."
"Ako ti se ne ide u inostranstvo, a trošiš samo 20 evra mesečno na gorivo – znači da ti auto ni ne treba. Prodaj ga i smanji kredit. Ako ti je posao na 5–10 minuta, može i bez auta. Bio sam u velikim dugovima, imao sam dva kredita i dve kreditne kartice. Rešio sam sve to za manje od tri godine, a nisam ni auto imao", napisao je jedan korisnik.

Preniska plata

Čest komentar ticao se i njegove plate – mnogi su mu savetovali da pronađe bolje plaćen posao ili dodatne poslove.

Kuvar, Ilustracija Foto: Shutterstock

"Stvarno ti je mala plata za kuvara. Ne znam kakve su ti kvalifikacije i iskustvo, ali sezona ti možda nudi više. Dugoročno je iscrpljujuće živeti zauvek 'na knap'. Što se tiče cigareta – možda da pređeš na elektronske, znam da to nije politički korektan savet, ali je bar 60% jeftinije, a ne moraš da se osećaš uskraćeno. I sama sam prošla kroz slične situacije – uvek je rešenje bilo povećanje prihoda, uz malo smanjenje troškova. Sad bar ima dodatnih poslova. Nađi još neki posao na 4 sata – sve ti je to dodatni prihod. Traže se radnici po marketima za slaganje robe i slične poslove. Ne bih savetovala da prodaješ sve što imaš – kao što je auto", poručila mu je jedna Balkanka, a preneo Dnevno.hr.

"Kad mi je finansijski zaškripilo, išla sam na dodatni posao. Dugoročno jedino to ima smisla", dodala je druga.

Šta kaže stručnjakinja?

Balkanac s početka priče ostao je bez novca jer je, kako je sam rekao, mislio da je pametniji od drugih. O sličnim temama na polju finansijske pismenosti mladih nedavno je govorila Anja Tkalčević, viša analitičarka Direkcije za zaštitu potrošača i edukaciju HANFA-e (Hrvatska agencija za nadzor finansijskih usluga).

Posebno upozorava na rizike povezane s ulaganjem u kriptovalute. Mladi na Balkanu sve više pokazuju interesovanje za kripto, ali njihovo razumevanje tržišta, rizika i volatilnosti je često površno.

"Prema istraživanju Hanfe iz 2022. godine, iako 26% mladih planira ili već ulaže u kriptovalute, oni često nemaju jasnu predstavu o rizicima. Čak 11% onih koji su trgovali kriptom smatra da tržište nije špekulativno ni rizično. To je ozbiljan problem, jer nedostatak razumevanja često vodi do impulsivnih i rizičnih investicionih odluka", upozorava Tkalčević.

(Telegraf Biznis)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>