Kina i SAD za istim stolom: Počinje trgovinski dijalog koji bi mogao promeniti svet

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Američki ministar finansija Skot Besent i glavni pregovarač za trgovinu Džejmison Grir sastaće se ovog vikenda sa kineskim ekonomskim carem He Lifengom u Švajcarskoj, na razgovorima koji bi mogli predstavljati prvi korak ka rešavanju trgovinskog rata koji remeti globalnu ekonomiju. Ovo je prvi sastanak visokih zvaničnika Kine i SAD-a od marta, kada se američki senator Stiv Dejnz sastao sa premijerom Lijem Ćijangom u Pekingu.

- Carine ovih razmera nisu održive. Ovaj sastanak je prilika za početak deeskalacije - rekao je Besent za Rojters, naglasivši da ekonomska bezbednost postaje pitanje nacionalne bezbednosti. Kina je, s druge strane, bila uzdržana i poručila kako će "dela govoriti više od reči".

Inače, svetske berze u sredu su ostale blizu svojih nedavnih najviših nivoa, dok su cene nafte porasle nakon vesti o predstojećem sastanku visokih američkih i kineskih trgovinskih zvaničnika. Dolar je oslabio četvrti dan zaredom, dok su evropske berze pale zbog opreza investitora uoči odluke američke centralne banke o kamatnim stopama i neizvesnosti oko carinskog dogovora, piše Rojters.

Američka centralna banka kasnije danas odlučuje o referentnoj kamatnoj stopi, ali tržišta ne očekuju promene. Uprkos tome, pažnja investitora usmerena je na ton izjava nakon sastanka, koje bi mogle signalizirati buduće poteze. Terminski ugovori na američke akcije porasli su za 0,9%, dok su evropski STOXX 600 i britanski FTSE 100 pali za oko 0,3%.

Dolar je oslabio za 0,1% u odnosu na korpu valuta, nastavljajući četvrti dan pada. Od kraja marta, dolar je slabiji više od 4%, usled rastućih očekivanja da Fed neće dodatno povećavati kamate. Evro se drži iznad nivoa od 1,13 dolara, nakon što je Fridrih Merc ipak izabran za nemačkog kancelara.

Globalne akcije u velikoj meri su nadoknadile gubitke izazvane najavom carina početkom aprila, ali analitičari upozoravaju na zatišje uoči odluke Feda. „Mislim da svedočimo klasičnoj neodlučnosti pre sednice Feda“, rekao je Majkl Braun iz kompanije Pepperstone.

Na robnim tržištima, cena nafte Brent porasla je 1,3% na 62,95 dolara, ali je i dalje oko 15% niža u odnosu na kraj marta. Cena zlata pala je 1,3%, što je više od 100 dolara ispod prošlomesečnog rekorda.

U Aziji, kineska centralna banka najavila je smanjenje referentne kamatne stope za 10 baznih poena, kao i smanjenje obavezne rezerve banaka za 50 baznih poena, s ciljem ubrizgavanja dodatne likvidnosti u ekonomiju. Ipak, investitori su uzdržani i čekaju konkretnije fiskalne podsticaje i ishod američko-kineskih pregovora. Valute regiona, uključujući kineski juan i južnokorejski von, blago su oslabile. Indijska rupija takođe je oslabila, dok su pakistanske akcije pale nakon najžešćih sukoba s Indijom u poslednjih dvadeset godina.

(Telegraf Biznis/Poslovni)

Video: Za 1.maj građani najćešće birali evropske gradove,manje putovanja za 5 do 10%

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>