
Finansije Viktora Orbana: Pripisuju mu MILIONE evra, a stanje na njegovom računu je veliko IZNENAĐENJE
Viktor Orban, premijer Mađarske i jedan od najuticajnijih političara istočne Evrope, nalazi se na vlasti gotovo neprekidno još od 1998. godine (uz kratki prekid između 2002. i 2010). Ipak, uprkos dugogodišnjoj političkoj moći, njegovo zvanično finansijsko stanje deluje iznenađujuće skromno.
Prema poslednjem zvaničnom izveštaju o imovini koji je objavljen u januaru 2024. godine, Orban poseduje tri stana u Budimpešti, ali nema automobile, štednju, ni akcije u kompanijama. Njegova godišnja plata iznosi oko 10 miliona forinti, što je otprilike 25.000 evra, odnosno nešto više od 2.000 evra mesečno.
Orban je rođen 31. maja 1963. godine u mestu Sekešfehervar. Studirao je pravo na Univerzitetu Lorand Eteš u Budimpešti, a potom je zahvaljujući stipendiji „Soroš“ proveo i godinu dana na Oksfordu, gde je istraživao filozofiju politike, ali se brzo vratio u Mađarsku kako bi se posvetio aktivnom političkom radu.

Političku karijeru započeo je kao liberal, da bi se kasnije transformisao u jednog od najistaknutijih desničarskih lidera Evrope. Njegova stranka Fides (Savez mladih demokrata) izgradila je snažnu političku mašineriju koja mu je omogućila dugogodišnju dominaciju na političkoj sceni.
Zanimljivo je da se Orban nikada nije bavio biznisom u klasičnom smislu – nije imao privatne kompanije, niti ulaganja u preduzetničke projekte. Međutim, njegova porodica i bliski saradnici postali su izuzetno imućni. Njegov zet Ištvan Teš i kum Lorinc Mešaroš ubrajaju se među najbogatije ljude u Mađarskoj, sa imovinom vrednom stotine miliona evra. Mešaroš je, inače, bivši vodoinstalater koji je postao milijarder nakon što je njegova firma dobila brojne državne ugovore.
Orban tvrdi da živi skromno, bez luksuza i da vodi život običnog državnog službenika. Kritičari, međutim, smatraju da njegovo bogatstvo nije u zvaničnim papirima, već da je moć koncentrisana kroz mrežu lojalnih prijatelja i rodbine koji upravljaju velikim kapitalom i medijima.
(Telegraf Biznis)
Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.