
EPS spreman da postavi temelje za principe finansiranja projekata u regionu
Elektroprivreda Srbije (EPS) kao nosilac energetske tranzicije, ne samo u Srbiji, već i šire, ima kapacitet i spremna je da nametne "pravila igre" i postavi temelje za principe finansiranja projekata u regionu, izjavio je danas generalni direktor EPS-a Dušan Živković na Međunarodnom naučno-stručnom forumu "Zapadni Balkan u energetskoj tranzciji" u Privrednoj komori Srbije.
- Finansiranje energetske tranzcije, koja je naš realitet, izazov je sa kojim se već suočavamo. Održivost tranzicije kroz menahnizme CBAM i ETS koji bi trebalo da pospeše finansiranje procesa tranzicije, nije i neće biti jednostavno i verujem da će se tražiti treći mehanizam finansiranja kako bi regionu omogućili održivu i pravednu tranziciju - naglasio je Živković.
On je na panel diskusiji "Energetska tranzicija elektroprivreda u regionu", podsetio da Srbija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora trenutno imaju oko 6.000 MW iz fosilnih goriva i da zamena tih kapaciteta mora da podrazumeva dobru regionalnu saradnju i koordinisane aktivnosti, navodi se u saopštenju EPS-a.
- Ključno je da imamo zajedničke stavove ka Energetskoj zajednici, Evropskoj komisiji, pošto su u pitanju velike količine CO2, desetine milijardi evra ulaganja, uz imperativ održavanja energetske sigurnosti i činjenicu da se istovremeno od elektroprivreda i menadžmenta kompanija očekuje profitabilnost- zaključio je Živković.
Na panel diskusiji u okviru Međunarodnog naučnog stručnog foruma "Zapadni Balkan u energetskoj tranziciji" koja je održana u Privrednoj komori Srbije, učestvovali su i direktori i predstavnici elektroprivreda Republike Srpske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Međunarodni naučno-stručni forum "Zapadni Balkan u energetskoj tranziciji” održava 13. i 14. maja u Privrednoj komori Srbije.
Forum je okupio učesnike međunarodnog projekta INITIATE, koji je "Podrška evropskim R&I kroz saradnju zainteresovanih strana i institucionalnu reformu".
Projekat se sprovodi u okviru programa Horizont Evropa, a cilj je unapređenje ukupnih istraživačkih i inovacionih kapaciteta naučnih institucija u oblasti zelene energije i digitalne tranzicije.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Kako godine rada u hotelijerstvu utiču na život i porodicu?
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Браво!
Podelite komentar