
Srpska ekonomija na udaru globalnih dešavanja i lokalnih problema: Prerađivačka industrija NAJGORE PROŠLA!
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež rekao je da je početak godine bio veoma težak za srpsku ekonomiju imajući u vidu sve ono što se dešavalo u zemlji, ali i na globalnom planu.
"Mart je uspeo da izvuče ovaj prvi kvartal, da donese rast bruto društvenog proizvoda od dva odsto. To nije u skladu sa očekivanjima, ali je i te kako dobro s obzirom šta se sve događalo. Obeležili smo pad u raznim sektorima u prerađivačkoj industriji, u ovom prvom kvartalu. Dosta je uticala i unutrašnja situacija na to“, rekao je Čadež.

On je kazao za RTS da je to ceo jedan sistem vezanih sudova.
"Ako ste vi uplašeni ili ne vidite neku predvidivost, ne želite da investirate, manje zapošljavate, gledate više kada ćete da platite, možda ne baš toliko redovno. To je ceo jedan set problema koji se pojavljuje i sada mi se čini da se sve to polako vraća u normalu. S druge strane, imate niz stvari šta smo sve preživljavali u poslednjih meseci i na međunarodnom planu. Imamo i tarife Sjedinjenih Američkih Država, prvo najavljene, pa odložene“, naveo je Čadež.
Govoreći o Centru za privredne inicijative i brze odgovore, koji kao operativno telo pri Privrednoj komori Srbije rešava probleme između privrednika i države, Čadež je rekao da je prednost tog centra što za jednim stolom sede i ministri koji su članovi centra, državni sekretari, načelnici različitih institucija, carine, uprave za veterinu i na jednom mestu mogu da rešavaju probleme.
"Ja sam se u proteklih mesec i po, dva, video sa predstavnicima 11 različitih industrija. One predstavljaju i zapošljavaju 700.000 radnika. Dakle, govorimo o jednoj zaista ogromnoj industriji“, naveo je Čadež.
Ukazao je na to da moramo da pazimo na konkurentnost i da planiramo kako da je gradimo.
"Dosta firmi pogotovo tekstilci, koje zapošljavaju mnogo ljudi, to su velike plate, kažu mi ne možemo bez nekih poreskih podsticaja, ne možemo ovako više da funkcionišemo“, rekao je Čadež.

Istakao je da se odmah ovakve teme stavljaju na dnevni red Centra i da se traže načini kako da im se pomogne.
"Recimo imate u okruženju da se to već tako radi, da se smanjuju porezi i doprinosi, pre svega doprinosi za te radno intenzivne delatnosti industrije kako bi mogli da ostanu konkurentni, kako ne bi dolazilo do velikog poremećaja i otpuštanja radnika“, objasnio je Čadež.
Čadež je naglasio da je Nemačka prvi spoljnotrgovinski partner Srbije.
"Imamo dosta ljudi sa kojima imamo dobre kontakte u ovoj novoj vladi i očekujemo da će zaista biti dobra saradnja. Nemačka ima dosta izazova i ono sve što je rađeno u prethodnom periodu ako se ne bude brzo išlo u neke vrlo, vrlo drastične promene sistema i privrednog okruženja u samoj Nemačkoj, neće biti dobro za celu Evropu“, istakao je Čadež.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.