
Srbin ostvario "srpski san", pa gorko zažalio, sad plače na sav glas: "Ja sam rob, patim, ne radite i vi ovo"
Iako Sjedinjene Američke Države već dugo nisu obećana zemlja kakvom su ih doživljavali krajem 19. i početkom 20. veka, mnogi i dalje pokušavaju da tamo ostvare svoj "američki san".
Naime, u jednoj Fejsbuk grupi "Srbi, Hrvati, Bosanci, Makedonci u Americi", jedan mladić iz Dubrovnika potražio je savet: kako najlakše doći do posla u SAD, da li se to uopšte isplati i koje su mogućnosti.
Među brojnim odgovorima, izdvaja se poruka jednog čoveka iz Srbije, koji se, kako kaže, duboko kaje što je napustio rodni kraj:
- Nikada ne bih otišao iz Dubrovnika, a pogotovo ne u Ameriku. Živeo sam u Međugorju, imao najbolji posao na svetu i napravio najveću grešku – došao sam u Ameriku da robijam do kraja života. Svi mi ovde patimo za našim morem, takve lepote nema nigde. Probaj, ako ti ide – u redu, a ako ne – vrati se u najlepši grad na svetu. Inače sam iz Srbije, ali pišem ovako jer sve naše bivše republike doživljavam kao svoju zemlju. Jugoslaviju su mogli da razbiju fizički, ali ne i u mom srcu.
U slično vreme, jedan 28-godišnji Hrvat obratio se korisnicima Reddita, tražeći praktične savete:
- Imam dobar posao u Hrvatskoj, ali nisam zadovoljan životom ovde. Planirao sam selidbu u Holandiju, ali pre toga želim da isprobam život u Americi, makar nekoliko meseci – najradije bih otišao u Jutu.
On nije student, što, kako kaže, otežava proces, ali zanimalo ga je kako funkcionišu H2A i H2B vize, kao i koje su realne šanse da se dobije privremeni posao u SAD.
U komentarima su ga mnogi savetovali da se ozbiljno informiše o sistemu zdravstvene zaštite, troškovima i birokratiji:
- Ako ti zatreba hitna pomoć, samo prevoz do bolnice može da košta 2.000 dolara. Jedna noć u bolnici u Juti – 3.180 dolara. Budi bogat u Americi, ako nisi – čvrsto se drži za povratnu kartu.
Drugi su pojasnili da za H1B vizu poslodavac mora da te sponzoriše, što nije lako, jer mnoge firme ne žele da prolaze kroz komplikovane procedure:
- Ne možeš sam aplicirati za H1B vizu – moraš prvo da nađeš firmu koja će te zaposliti i sponzorisati. A to nije baš lako. Najbolja šansa ti je da ideš preko studentske vize ili relokacije kroz firmu.
Na kraju, jedan korisnik je rezimirao mišljenje mnogih:
- I ja bih rado otišao, ali kada čujem kroz šta sve moraš da prođeš da bi dobio vizu, momentalno izgubim motivaciju. Svaka čast ljudima koji su uspeli.
(Telegraf Biznis/Dnevno)
Video: Odlična vest za mlade: Svi koji žele kredit za stan imaće još jednu olakšicu
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dragan
Svi kukaju a niko se ne vraća. Što se ne vrati ako mu je tamo loše.
Podelite komentar