
Hitno oglašavanje Ministarstva: U pitanju su zarazne bolesti!
Sprečavanje zaraznih bolesti je prioritet države i Srbija će ostati bezbedna zona za stočarstvo, poručilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede na Međunarodnom sajmu poljoprivrede koji je održan u Novom Sadu.
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić istakao je da je Srbija već pokazala da može uspešno da odgovori na najveće pretnje.
- Kada je 2016. godine Srbiju pogodila bolest kvrgave kože goveda, bili smo jedina zemlja koja je zaustavila njeno širenje od juga prema severu. Na taj način ne samo da smo zaštitili domaći stočni fond, već smo sprečili širenje zaraze prema Evropskoj uniji - rekao je Glamočić.
Istakao je da nam je tada odata javna pohvala, a troškovi vakcinacije su nam nadoknađeni upravo zato što smo postupili odgovorno i efikasno.
Govoreći o aktuelnim rizicima, ministar je naglasio da ne postoji razlog za paniku, ali da postoji veliki razlog za budnost.
- Situacija sa zaraznim bolestima u okruženju nas upozorava da moramo ostati maksimalno oprezni. Zato smo odlučili da ove godine na sajmu ne bude izložbe živih životinja, upravo kako bismo sprečili eventualni unos bolesti ili prenos putem ljudi, vozila ili drugih vektora - rekao je Glamočić.
Apelovao je na sve farmere da na svojim imanjima pojačaju kontrolu, zabrane ulazak neovlašćenim licima i sprovode redovnu dezinfekciju.
Glamočić je takođe istakao važnost informisanja građana i stočara.
- Ovaj skup je prilika da i poljoprivrednici i građani Republike Srbije dobiju najnovije informacije od stručnjaka, jer samo znanjem i pravovremenim reagovanjem možemo sprečiti posledice koje se ne tiču samo stočarstva, već i javnog zdravlja. Klimatske promene nose nove rizike, a neke od bolesti poput zoonoza mogu biti prenosive i na ljude - rekao je Glamočić.
Načelnik Odeljenja za zdravlje životinja Uprave za veterinu Boban Đurić izjavio je da je Srbija trenutno stabilna, ali da se situacija u regionu prati iz sata u sat.
- Imali smo pojavu afričke kuge kod divljih svinja i jedno žarište avijarne influence kod divljih ptica, ali je sve to pod kontrolom. Mnogo veći izazov dolazi iz regiona, u Mađarskoj je prisutna slinavka i šap, u Rumuniji i Bugarskoj kuga malih preživara, a u Grčkoj boginje kod koza. Sve to nas tera da budemo maksimalno odgovorni - naveo je Đurić.
Đurić je dodao da su sprovedene sve preporučene mere u skladu sa međunarodnim standardima.
- Postavili smo dezinfekcione barijere na graničnim prelazima, najintenzivnije na Horgošu. Najveće farme su dobile dodatne biosigurnosne protokole, organizovane su edukacije u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, a oformljeni su regionalni i nacionalni krizni centri. Na nivou Vlade Srbije uspostavljen je i Krizni štab, koji će koordinirati sve aktivnosti ukoliko dođe do pojave bolesti - rekao je Đurić.
Na kraju panela, ministar je poručio da nam ne treba strah, već odgovornost.
- Imamo znanje, sistem i ljude. Ako svako uradi svoj deo posla, od farmera do inspektora, Srbija će ostati zdrava, a naši građani i stočni fond zaštićeni - zaključio je Glamočić.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Nikolić: Ubuduće će transakcija biti merena sekundama, naknade će biti znatno povoljnije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.