Milijarderi upozoravaju: Tržište bi uskoro moglo da padne – evo zašto i kako da se pozicionirate

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Neki od najpoznatijih milijarderskih investitora trenutno upozoravaju da bi tržište moglo doživeti značajan pad, uprkos nedavnom oporavku američkih akcija i sve većem optimizmu kada je reč o stanju ekonomije. U nastavku objašnjavamo zašto oni to misle.

Upozorenja milijardera

Stephen Cohen, poznati hedž fond menadžer, procenjuje da postoji 45% šanse da SAD uskoro uđe u recesiju. Kao glavne razloge navodi neizvesnost oko američke trgovinske politike i velike talase otpuštanja, što bi moglo gurnuti ekonomiju u stagnaciju ili čak negativan rast.

Cohen takođe smatra da Fed (američka centralna banka) verovatno neće brzo intervenisati sa podsticajnim merama zbog straha da bi carine mogle ponovo podstaći inflaciju. Bez podrške Feda, tržište je osetljivije na pad, a Cohen veruje da bi S&P 500 mogao pasti nazad na nivoe iz aprila – ili niže.

Jamie Dimon, izvršni direktor JPMorgana, upozorava na slabljenje globalnog poverenja u američku stabilnost zbog nesigurnosti vezane za trgovinske odnose, posebno sa Kinom. Iako su nedavni razgovori u Ženevi doneli kratkotrajan mir, rešenje je daleko. Dimon poručuje da se investitori ne bi trebalo da zavaravaju – tržište prerano slavi pobedu koja još nije ostvarena, piše Mojnovac.hr.

David Einhorn ističe ogroman američki budžetski deficit od oko 2 biliona dolara kao dugoročnu pretnju. Iako će carine i određeni rezovi pokušati da nadoknade deo tog manjka, to je tek kap u moru. Uz to, dugoročne kamatne stope ostaju visoke, što dodatno otežava smanjenje deficita i povećava pritisak na tržište kapitala.

Geopolitički rizici i precenjenost tržišta

Pored navedenih upozorenja, postoje i brojne geopolitičke pretnje, koje istina najčešće donose kratkoročnu bol tržištu, ali su obično prilika za iskusnije investitore:

Rastuće tenzije između SAD-a i Irana, uz mogućnost rata na Bliskom istoku

Sukob Rusije i Ukrajine i dalje je nerazrešen

Situacija na Tajvanu i Korejskom poluostrvu eskalira

Zaključak za investitore

Ulaganje na tržištu danas zahteva oprez i strateško pozicioniranje. Prevelik optimizam, rastući budžetski deficit, visoke kamate i geopolitičke pretnje ukazuju na povećan rizik.

Ipak, investiranje je dugoročan proces, a kada je reč o ulaganju na Wall Street-u, može se reći da je pravo vreme za investiranje – uvek. Istorija pokazuje da je od 1926. godine prosečan godišnji prinos S&P 500 indeksa, vodećeg američkog indeksa 500 najboljih kompanija, iznosio između 10 i 11% godišnje. Od toga:

Dividende doprinose oko 2 – 3% godišnje

Rast cena (capital gains) oko 7 – 8% godišnje

Napomena: Ovaj prosek uključuje period velikih volatilnosti (Velika depresija, inflacija 70-ih, finansijska kriza 2008, itd.).

Od 2009. do danas (2025.), prinos S&P 500 (uključujući dividende) iznosi oko 14% godišnje. U ovom periodu su glavnu snagu tržišta činile kompanije kao što su Apple, Microsoft, Amazon, Nvidia, kao i niske kamatne stope koje su podigle valuacije.

S druge strane, ako pokušate da "pogodite" kada da uđete na tržište, verovatno ćete – pogrešiti, posebno ako ste manje iskusan investitor. I to je istorija već dokazala – ali o tome nekom drugom prilikom.

(Telegraf Biznis)

Video: Nikolić: Ubuduće će transakcija biti merena sekundama, naknade će biti znatno povoljnije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>