Ilon Mask doživeo težak poraz u Australiji: 95% građana reklo "NE" njegovoj fabrici

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kompanija Tesla suočava se sa ogromnim izazovom u australijskom gradu Marion kod Adelejda, gde je neverovatnih 95% od skoro 1000 javnih prijava bilo protiv prodaje javnog zemljišta za novu fabriku baterija i prodajni salon. Uprkos masovnom protivljenju, gradski savet Mariona je 27. maja 2025. ipak glasao za traženje odobrenja državne vlade za prodaju kontaminiranog zemljišta kompaniji Ilona Maska.

Predlog se odnosi na Chestnut Court Reserve, lokaciju od 2.664 kvadratna metra koja je zatvorena za javnost od 2016. godine zbog kontaminacije nastale istorijskim industrijskim aktivnostima. MAB CCT Pty Ltd, melburški developer, želi da kupi ovo zemljište i izgradi fabriku "prilagođenu svrsi" koju bi dugoročno iznajmila Tesla.

Fabrika bi se bavila obnavljanjem Tesla baterija, uključujući i servisni centar i izložbeni prostor za električna vozila. Prema zvaničnim podacima, projekat bi trebalo da stvori oko 100 radnih mesta i donese ekonomske koristi od 56 miliona dolara lokalnoj zajednici.

Građani pokreću kampanju "Drveće, ne Tesla"

Međutim, lokalna zajednica je pokrenula žestoku kampanju protiv ovog projekta. Od ukupno 948 prijava koje je primio savet, čak 897 je bilo protiv, dok je samo 57 podržalo ideju. Građani su osnovali veb-sajt pod nazivom "Trees Not Teslas" (Drveće, ne Tesla) kako bi se suprotstavili izgradnji.

Razlozi protivljenja su brojni - od zabrinutosti zbog uklanjanja 58 stabala na lokaciji, preko straha od gubitka zelenih površina, pa sve do izraženog nezadovoljstva Ilonom Maskom i njegovim kontroverznim javnim istupima. Mnogi građani su u svojim prijavama direktno kritikovali Maskove političke stavove i njegovu podršku Donaldu Trampu.

Gradonačelnik Mariona Kris Hana pokušava da objasni da gradski planovi ne uzimaju u obzir političke stavove budućih zakupaca, već se fokusiraju na ekonomske koristi. On ističe da bi odbijanje ovog projekta moglo da košta zajednicu 100 radnih mesta, jer bi se Tesla jednostavno preselila na neku drugu lokaciju u Australiji.

Ekološke brige i kontaminacija zemljišta

Posebnu zabrinutost kod građana izazivaju ekološki aspekti projekta. Lokacija je kontaminirana hemikalijom trihloretilenon, što zahteva posebno postupanje. Iako zvaničnici tvrde da je bezbezbedno "zapečatiti" kontaminaciju ispod fabrike i parkinga, građani smatraju da stavljanje fabrike na vrh kontaminiranog zemljišta neće rešiti problem.

Takođe, Adelaide trenutno ima samo 17% zelenih površina, što je daleko ispod preporučenih 30%, pa građani smatraju da je svako dodatno uklanjanje stabala neprihvatljivo. Gradski savet je obavezao da se zasadi 62 stabla umesto uklonjena 58, ali mnogi građani smatraju ovu compensaciju nedovoljnom.

Premije državne vlade Južne Australije Piter Malinauskas je izjavio da se "nasilno ne slaže" sa Maskovom politikom, ali da ako želi da investira u državu, to je u redu. Tesla već ima prisutnost u regionu kroz servisni centar u Tonsley Innovation District-u.

Konačna odluka sada zavisi od državne vlade Južne Australije, koja mora da da odobrenje za reklasifikaciju zemljišta iz "zemljišta zajednice" u komercijalno. Građani se nadaju da će njihov masovan otpor uticati na konačnu odluku i sprečiti realizaciju ovog kontroverznog projekta.

(Telegraf.rs)

Video: Karer: Don Žuan nosi snažnu pouku o posledicama naših dela i iluziji da smo sami u svojim odlukama

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>