Balkanci rado koriste ovaj trik pri kupovini kuće: Evo šta mnogi ne iskoriste, a može vam sačuvati novac

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

U zavisnosti od finansijskih mogućnosti, kupci nekretnina odlučuju se da kupe stan ili kuću gotovinom ili putem kredita. S obzirom na to da su cene nekretnina "otišle u nebo", sve je više onih koji se odlučuju da podignu kredit za iznos koji im nedostaje.

Mnogi se tada nađu u dilemi – uzeti kredit na maksimalnih 30 godina i na kraju banci platiti više, ili pak skratiti period otplate, plaćati veću ratu mesečno, ali uštedeti u ukupnom iznosu.

- Planiram uskoro da uzmem kredit. Da li da uzmem na 20 godina sa ratom od 450 evra ili na 30 godina sa ratom od 300 evra? Mislim da mogu da vraćam i više od 450 evra mesečno, ali će na početku biti malo teže... Ako uzmem na 30 godina, pa nakon 3 ili 5 godina počnem da vraćam banci, recimo, 600 evra mesečno – da li ta veća suma 'nestaje' jer sam vratio brže nego što je trebalo? – napisao je korisnik na Redditu.

Bolje na duži period

Navodi i da mu nije najjasnije kako se računa kamata kad banci uplaćuje više nego što bi trebalo, ili da možda jednostavno uzme najveću ratu koju može mesečno da podnese. Ubrzo su mu se javili komentatori sa savetima:

- Bolje je uzeti kredit na što duži period sa manjom mesečnom ratom, pa napraviš ušteđevinu za šest meseci otplate rate. Posle toga, jednom godišnje uplatiš veću sumu kao delimičnu otplatu kredita – savetovao mu je jedan komentator.

Dodaje da nikad ne znaš šta može da se desi u budućnosti, pa je sigurnije da rata bude što niža. Zahvaljujući propisima EU, jednom godišnje može da se uplati veća suma bez penala.

Svaka banka ima svoj online kalkulator. Kamata se računa na glavnicu, a postoje dve vrste otplate – po ratama ili anuitetima.

Ne treba se plašiti kamata

- Po mom mišljenju, za nekretninu je uvek bolje uzeti kredit na što duži rok i sa manjom ratom. Višak novca jednom godišnje uplati direktno na glavnicu i tako skraćuješ ukupan period otplate. A što se tiče kamata koje ćeš navodno više platiti – njih će na duži rok pojesti inflacija. Uvek biraj ratu koja ti je mesečno prihvatljiva i ne opterećuj se konačnom cifrom – poručio je još jedan korisnik.

Javili su se i oni koji su već primenili sličan pristup:

- Odlučili smo da uzmemo kredit na 18 godina, u anuitetima, sa ratom od 570 evra. Taman kad bismo počeli da osećamo da nam rata lakše pada, mi bismo već bili pri kraju otplate. Razlika u ukupnoj kamati je ogromna – umesto skoro 60.000 evra, platićemo 25.000, ako ne otplatimo još ranije. Mislim da smo doneli dobru odluku. Ipak, ovde ne postoji univerzalan recept – nekome možda više odgovara 30 godina.

Može li odmah da se uplati?

Autora objave zanimalo je može li povraćaj poreza na kuću, recimo 15.000 evra, odmah da uplati banci i da mu se na osnovu toga preračuna kamata.

- Da, možeš. To se zove uvećana uplata. Nakon nje možeš tražiti ili skraćenje broja godina otplate ili smanjenje iznosa rate. Odaberi ratu koju možeš da izdržiš – da ti je lakša za plaćanje – i nemoj se zamarati konačnom cifrom. Fokusiraj se na uvećane uplate i tako ćeš smanjiti ukupan iznos. Ako uzmeš ratu na knap, nećeš moći da praviš uvećane uplate jer će ti biti teško da skupiš novac. Nijedan kredit koji sam uzela – a bilo ih je pet-šest – nisam otplatila do kraja, uvek sam ih zatvarala ranije. Rata treba da bude podnošljiva – napisala je jedna komentatorka.

(Telegraf Biznis/Dnevno)

Video: Nikolić: Ubuduće će transakcija biti merena sekundama, naknade će biti znatno povoljnije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>