Gde raste nada i novi život: Preduzeće iz Bogatića pokazalo kako izgleda pravo ljudsko lice biznisa
Preduzeće za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom Avlija održivog razvoja, koje je osnovao Karitas iz Šapca, dobitnik je prestižne Nacionalne nagrade za društveno odgovorno poslovanje "Đorđe Vajfert", u konkurenciji mikro i malih preduzeća. Nagradu dodeljuje Privredna komora Srbije organizacijama koje se posebno ističu u primeni principa održivosti, etike i odgovornosti prema zajednici.
- Preduzeće je nastalo na prostoru nekada zapuštenog imanja u Bogatiću i promoviše inovativni model socijalne ekonomije u Srbiji. Kroz usluge socijalne zaštite ostvarili smo mogućnost da osobe sa mentalnim smetnjama i druge osobe iz različitih društveno ugroženih grupa integrišemo u društvo i povežemo socijalnu zaštitu, poljoprivredu, ugostiteljstvo i inkluzivno zapošljavanje - istakao je direktor Miroljub Nikolić, ponosan što je višegodišnji trud prepoznat na nacionalnom nivou.
Čim se zakorači u izuzetno lepo uređen prostor i kada vas ljubazni domaćini provedu kroz imanje, postaje jasno koliko opravdanja ima termin „održivi razvoj“ u imenu ovog "socijalnog" preduzeća. U plasteniku i na otvorenom, kao i u sopstvenom voćnjaku, zaposleni uzgajaju povrće i voće koje prerađuju po starinskim recepturama i u sopstvenoj destileriji i plasiraju na tržište. U savremeno opremljenoj kuhinji pripremaju se obroci za sopstveni etno-restoran, a razvijanjem usluge keteringa dostupni su ne samo korisnicima socijalnih usluga, već i zainteresovanim građanima i preduzećima. Uređeno dvorište je atraktivan ambijent za organizaciju porodičnih slavlja i zabavnih sadržaja.
Ovo preduzeće je svetao primer afirmacije koncepta socijalnog preduzetništva i odgovornog poslovanja koje doprinosi osnaživanju i društvenoj integraciji osoba sa invaliditetom.
Defektolog Snežana Lozanović je istakla da osobe sa invaliditetom mogu da se zaposle sa rešenjem NSZ o utvrđenom stepenu invaliditeta u preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju, kao što je Avlija održivog razvoja, ili na "otvorenom tržištu rada".
- Postoji razlika u uslovima između ova dva načina zapošljavanja. Zakonom je propisano da u slučaju kada je utvrđen prvi stepen invaliditeta nije neophodno prilagođavanje radnog mesta i radnih zadataka. Međutim, mi sprovodimo te mere bez obzira što nije propisano, naročito kada su u pitanju osobe sa mentalnim smetnjama i intelektualnim poteškoćama. Naše iskustvo pokazuje da to pomaže njihovom osnaživanju, sticanju radnih veština, samopouzdanju i uklapanju u radni kolektiv - objasnila je Lozanović, dodajući da zahvaljujući ovakvoj praksi osobe sa invaliditetom mogu da se osposobe i osamostale i zaposle na tržištu radeći bez stručne podrške.
Rezultat ovakve prakse je i primer kada osobe sa invaliditetom posle izvesnog vremena budu osposobljene da same pronađu posao na tržištu rada i nastave da rade bez podrške.
Saša Milovanović je to uspeo za sedam godina. On je prevazišao bolest zbog koje je najpre bio korisnik dnevnog boravka za osobe sa mentalnim smetnjama i intelektualnim poteškoćama gde se socijalizovao i kroz radno-okupacionu terapiju stekao potrebne veštine, a onda i zaposlio u preduzeću "Avlija održivog razvoja".
- Radio sam četiri godine na poslovima u poljoprivredi i imao podršku tima za profesionalnu rehabilitaciju. Mnogo su mi pomogli da se osamostalim i pronađem novi posao - kaže Saša i dodaje da sada živi "novi život".
- Ova nagrada je veliko priznanje, ne samo našem timu, već svim korisnicima, saradnicima i partnerima koji svakodnevno doprinose stvaranju pravednijeg i humanijeg društva. Ponosni smo što je naš trud prepoznat na nacionalnom nivou - ističe Miroljub Nikolić, direktor Avlije održivog razvoja.
(Telegraf Biznis)
Video: Nikolić: Ubuduće će transakcija biti merena sekundama, naknade će biti znatno povoljnije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.