
Šta se dešava sa svetom? Ultrabogati masovno premeštaju zlato na OVU LOKACIJU
Rastuća ekonomska i geopolitička neizvesnost podstiče sve veći broj bogatih investitora da se okrenu fizičkom zlatu umesto papirnog. Umesto da drže zlato u domaćim bankama, mnogi ga sele u inostranstvo – a Singapur se sve više izdvaja kao najpoželjnija destinacija.
Gregor Gregersen, osnivač firme The Reserve, ističe da sve više klijenata želi da fizičko zlato bude smešteno u "sigurnim jurisdikcijama", poput Singapura, i to kod partnera kojima mogu da veruju.
Nedaleko od aerodroma u Singapuru nalazi se šestospratni objekat od oniksa, sa pojačanim obezbeđenjem. Iza čeličnih vrata nalaze se zlatne i srebrne poluge vredne oko 1,5 milijardi dolara. U objektu "The Reserve" smeštene su desetine privatnih trezora i ogromna komora sa hiljadama sefova koji dosežu visinu od tri sprata.
Od početka 2025. godine do aprila, broj narudžbina za skladištenje plemenitih metala porastao je za čak 88% u odnosu na isti period prethodne godine. Istovremeno, prodaja fizičkih zlatnih i srebrnih poluga porasla je za 200%.
Zašto baš Singapur?
Singapur je poznat kao "Ženeva Istoka" – stabilna zemlja sa pouzdanim zakonodavstvom, neutralnim političkim stavovima i jakom ekonomijom. To ga čini idealnim mestom za čuvanje dragocene imovine.
- Mnogi imućni klijenti sve češće gledaju širu sliku – promene poreskih politika, moguće sukobe, rizike od bankrota. Zato žele zlato da čuvaju fizički, van tradicionalnog finansijskog sistema - kaže Gregersen.
Oko 90% novih narudžbina dolazi iz inostranstva, a ne iz samog Singapura.
Fizičko zlato umesto papira
Iako ni fizičko zlato nije potpuno oslobođeno cenovne nestabilnosti, investitori ga biraju jer smanjuje rizike druge ugovorne strane – za razliku od papirnog zlata, koje zavisi od posrednika, banaka ili investicionih fondova.
Gregor Gregersen podseća i na krizu iz 2023. godine, kada je bankrot Silicijumske doline naterao mnoge da se okrenu fizičkom posedovanju zlata. Investitori su tada počeli da izbegavaju papirne oblike ulaganja koji bi mogli da nestanu u slučaju bankrota.
Slično ističe i Niki Šils iz kompanije MKS Pamp, specijalizovane za trgovinu i preradu plemenitih metala: "Sve više klijenata želi da poseduje konkretne poluge, umesto da zavise od papirnih dokumenata koji garantuju udeo u nekoj banci."
Nepoverenje u banke
Džon Red iz Svetskog saveta za zlato ističe da je kod mnogih prisutan i strah od sloma bankarskog sistema. "Zato neki ne žele da njihovo zlato bude uopšte u bankama, već ga premeštaju kod nezavisnih firmi", kaže on.
Slično navodi i Džeremi Sejvori, osnivač konsultantske firme Millionaire Migrant sa sedištem u Dubaiju. Njegovi klijenti – imućni pojedinci iz Libana, Egipta, Alžira i drugih zemalja – traže načine da fizičko zlato sklone u trezore u Švajcarskoj, Singapuru ili Dubaiju.
Međutim, čuvanje fizičkog zlata nije idealno rešenje za kratkoročne investitore, upozorava Red. Troškovi transakcija, prevoza i skladištenja su znatno veći nego kod papirnog zlata, ali oni koji tragaju za sigurnošću – ne žale da plate.
(Telegraf Biznis/Nezavisne)
Video: Nikolić: Ubuduće će transakcija biti merena sekundama, naknade će biti znatno povoljnije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lala
Ja koliko c8jem kod nas svi bogati kupuju zemlju oko Kursumlije prema Kopaoniku i Prokuplju,Blacu,ne znam iz kog razloga ali tamo ih sve vise kupuje jeftinu zemlju.
Podelite komentar