Oznake geografskog porekla (GI) poput PDO, PGI i TSG ključne su u borbi protiv falsifikata. One garantuju autentičnost i kvalitet proizvoda, a istovremeno pomažu proizvođačima u plasmanu na tržište.
Kancelarija Evropske unije za intelektualnu svojinu (EUIPO) pokrenula je kampanju pod nazivom "Šta je na vašem stolu?". Povod je bio Svetski dan borbe protiv falsifikata, a cilj kampanje je upozoravanje na sve prisutniju pretnju falsifikovanja hrane i pića u EU. Prema izveštaju Evropola o krivičnim delima povezanim sa intelektualnom svojinom, prehrambeni proizvodi – naročito kolačići, testenina, čips i slatkiši – bili su druga najčešće zaplenjena kategorija na granicama EU tokom 2020. godine. Elektronska trgovina dodatno je povećala rizik, jer omogućava bržu i širu distribuciju lažnih proizvoda.
Prema ranijem izveštaju (SOCTA 2021), u falsifikovanoj hrani pronađene su izuzetno opasne supstance poput metanola, žive, fipronila i raznih pesticida. Policijske akcije su potvrdile razmere problema – operacija OPSON, koju zajednički sprovode Evropol i Interpol, samo prošle godine rezultirala je zaplenom 22.000 tona hrane i 850.000 litara pića, ukupne vrednosti 91 milion evra. Tom prilikom je razbijeno 11 kriminalnih mreža, a 278 osoba je prijavljeno pravosudnim organima.
Jedan od najosetljivijih sektora kada je reč o falsifikovanju jeste sektor alkoholnih pića. Organizovane kriminalne grupe koriste sofisticirane metode, uključujući ponovnu upotrebu originalnih boca i falsifikovane etikete, što otežava prepoznavanje lažnih proizvoda. Procene govore da je samo u periodu od 2013. do 2017. godine, zbog falsifikovanja vina i jakih alkoholnih pića, izgubljeno skoro 2,3 miliona evra prihoda i 5.700 radnih mesta u EU, dok je gubitak poreskih prihoda premašio dva miliona evra, prenosi Tportal.
Najčešće zemlje porekla falsifikovane hrane i pića zaplenjene na granicama EU bile su Kina i Turska.
Oznake geografskog porekla (GI) kao što su PDO, PGI i TSG ostaju ključne u borbi protiv falsifikata – one garantuju poreklo, kvalitet i autentičnost proizvoda, a uz to pružaju podršku proizvođačima u osvajanju tržišta.
(Telegraf Biznis)
Video: Beograd oduševio svet organizacijom prvog pripremnog sastanka za EXPO 2027
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.