
Amerikanci analizirali inflaciju u Evropi: Zabrinutost raste zbog 3 pitanja, spominju smanjenje kamatnih stopa
Inflacija u evrozoni je blago porasla na 2% u junu, prema podacima agencije za statistiku Evrostat od utorka, što znači da su potrošačke cene u zoni jedinstvene valute sada u skladu sa ciljem Evropske centralne banke od 2%.
Ekonomisti koje je anketirao Rojters očekivali su da će rast iznositi 2% u dvanaest meseci zaključno sa junom. Inflacija u evrozoni je pala više nego što se očekivalo, na 1,9% u maju.
Bazna inflacija, koja isključuje cene energije, hrane, duvana i alkohola, ostala je nepromenjena na 2,3% u junu.
Pažljivo praćena inflacija u sektoru usluga porasla je na 3,3% u junu, a nakon značajnog smanjenja u maju na 3,2%, u odnosu na 4% u aprilu.
Pojedinačni podaci o inflaciji objavljeni prošle nedelje od strane glavnih ekonomija evrozone pokazali su smanjenje harmonizovane stope inflacije u Nemačkoj, blagi porast u Francuskoj i Španiji, ali bez promene u Italiji u junu — što ukazuje da bi se šira evrozona verovatno približila nivou od 2% koji je ciljala ECB.
To je dodatno podstaklo očekivanja da će centralna banka odlučiti da ostavi svoju ključnu kamatnu stopu, kamatnu stopu na depozitne olakšice, nepromenjenu na 2% kada se sledeće sastane krajem jula, pre nego što izvrši konačno smanjenje od 25 baznih poena u septembru.
Evro je ojačao nakon objavljivanja podataka i poslednji put njime se trgovalo za oko 0,3% više u odnosu na dolar.
Glavni ekonomista ECB-a Filip Lejn rekao je u utorak za američki CNBC da veruje da je poslednji period intervencija monetarne politike radi kontrole inflacije "završen".
"Mislimo da je poslednji ciklus završen, smanjenje inflacije sa vrhunca od 10% nazad na 2%, taj element je završen, ali gledano unapred moramo biti spremni da osiguramo da se bilo kakvo odstupanje koje vidimo ne ukoreni, da ne promeni srednjoročnu sliku", rekao je Lejn u intervjuu za Anet Vajsbah iz CNBC-a na godišnjem forumu ECB-a u Sintri, u Portugalu.
Lejn je rekao da ECB mora da ostane zavisna od podataka, ali neće reagovati ni na kakav izolovani "nagli pad" inflacije u budućnosti.
Analitičari su upozorili da bi spoljni faktori i dalje mogli da poremete putanju dezinflacije, međutim, kao zabrinutost navode konstantno visoku inflaciju usluga, nedavnu volatilnost cena nafte usled sukoba na Bliskom istoku i potencijalne američke trgovinske tarife.
Međutim, ako se ekonomski šokovi ne materijalizuju u narednih nekoliko meseci i trend dezinflacije se nastavi, ekonomisti veruju da je centralna banka na putu da zadrži kamatne stope stabilnim na svom sledećem sastanku u julu, ali bi se mogla odlučiti za smanjenje kamatnih stopa u septembru.
Međutim, ako se ekonomski šokovi ne materijalizuju u narednih nekoliko meseci i trend dezinflacije se nastavi, ekonomisti veruju da je centralna banka na putu da zadrži kamatne stope stabilnim na svom sledećem sastanku u julu, ali bi se mogla odlučiti za smanjenje kamatnih stopa u septembru.
(Telegraf Biznis/CNBC)
Video: Još testiranje u tunelima pa sledi otvaranje: Završena deonica autoputa od Pakovraća do Požege
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.