
Bonus za hvatanje putnika sa velikim torbama: Evo kako aerodromsko osoblje u Britaniji dodatno zarađuje
Zaposleni na aerodromima u Velikoj Britaniji dobijaju novčane bonuse za prijavu EasyJet putnika koji putuju sa prevelikim ručnim prtljagom. Ova praksa, koja je izazvala burne reakcije putnika, omogućava osoblju da zaradi dodatni bonus za svaku torbu koja ne ispunjava propisane dimenzije, što putnike može koštati i do 48 funti po torbi.
Kako prenosi Gardijan, radnici Svisporta (Swissport) avio-kompanije koja upravlja putničkim gejtove na aerodromima, "imaju pravo da dobiju 1,20 funti (1 funta nakon oporezivanja) za svaku torbu koja se oduzme na gejtu" navodi se u poruci upućenoj zaposlenima na sedam aerodroma u Velikoj Britaniji i na Kanalskim ostrvima, uključujući Birmingem, Glazgov, Džerzi i Njukasl.
Kako ne navodi u mejlu, ova uplata ima za cilj da "nagradi agente koji rade pravu stvar", a sve je deo "easyJet-ove šeme stimulacija za prihod od torbi na gejtu".

Za zaposlene koji brinu o ispunjenju ciljeva, "interno praćenje će se koristiti za prepoznavanje prilika za dodatnu podršku i obuku pojedinačnih agenata, ali neće biti korišćeno negativno", navodi se dalje u poruci. O ovom mejlu prvi je pisao Jersey Evening Post.
Takođe se saznaje da i zemaljsko osoblje druge avio-kompanije, DHL Supply Chain, na aerodromima Getvik, Bristol i Mančester, takođe dobija dodatne naknade za identifikaciju easyJet torbi koje ne ispunjavaju propise. Prema pisanju Sunday Times-a, ti zaposleni dobijaju "simboličan iznos" po svakoj torbi.
Zemaljsko osoblje Svisporta zarađuje oko 12 funti po satu. Jedan bivši menadžer putničke službe Svisporta, koji je govorio anonimno, rekao je za Sandej Tajms da nisu imali izbora nego da striktno sprovode pravila o prevelikom prtljagu.
- Suočavanje sa ljudima koji imaju višak prtljaga je kao borba sa onima koji beže od plaćanja karte. Rizikujete uvrede ili još gore - zamislite da zaustavite grupu mladića na momačkoj večeri i kažete im da moraju da plate više nego što su platili kartu da bi ostavili te torbe u prtljažniku - navodi.
EasyJet dozvoljava putnicima da besplatno ponesu malu torbu koja staje ispod sedišta. Veće torbe mogu da se stave u gornje pregrade uz doplatu koja počinje od 5,99 funti, u zavisnosti od leta. Međutim, ako se torba prevelikih dimenzija oduzme na kapiji, putnik plaća 48 funti da bi je odložio u prtljažnik.
Mejl je poslao jedan od Svisportovih menadžera u novembru 2023. godine, ali pravilo i dalje važi. Naknade po osnovu ovog programa direktno se isplaćuju zaposlenima.

- Radimo za naše avio-klijente i primenjujemo njihova pravila pod uslovima ugovora. Profesionalni smo i fokusirani na bezbedno i efikasno poslovanje, što radimo svakodnevno za četiri miliona letova godišnje - rečeni je iz Svisera.
EasyJet je naveo da koristi različite kompanije za zemaljsko opsluživanje na različitim aerodromima i da one same upravljaju nagrađivanjem zaposlenih, bez njegovog nadzora.
- EasyJet je fokusiran na to da naši partneri za zemaljsko opsluživanje pravilno i dosledno primenjuju naša pravila, kako bi svi naši putnici bili ravnopravno tretirani - poručila je avio-kompanija.
- Naša pravila za prtljag i opcije su jasno objašnjeni, a putnicima ih dodatno napominjemo prilikom rezervacije, pre putovanja i na bording pasu, tako da vrlo mali broj putnika koji ih ne ispoštuju mora da plati dodatnu naknadu na aerodromu - navode.
Ryanair je izjavio da ne nudi finansijske podsticaje Svisportovom osoblju na svojim kapijama, ali nije potvrdio da li slične podsticaje nude drugim operaterima, prenosi Gardijan.
Činjenica da su zaposleni motivisani da oduzimaju torbe verovatno će razbesneti putnike, a dolazi u trenutku kada sve više raste pritisak da se ukinu naknade za ručni prtljag.

Prošlog meseca, transportni komitet Evropskog parlamenta glasao je za to da putnici dobiju pravo na dodatni komad besplatnog ručnog prtljaga težine do 7 kg.
Prema predloženom novom pravilu, putnici bi mogli da ponesu torbu dimenzija do 100 cm (suma svih dimenzija) kao i ličnu torbu, bez dodatnih troškova.
Zakon mora da odobri 55 odsto članica EU, a ako bude usvojen, primenjivaće se na sve letove unutar EU, kao i na letove ka i iz EU.
(Telegraf Biznis)
Video: Firme zatvaraju pogone tokom leta zbog rada na imanju, jedno od rešenja E-bolovanje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.