
Oprez! Zbog ove prevare možete izgubiti sav novac u banci: Povrat gotovo nemoguć
Policija u Hrvatskoj poslednjih dana beleži sve veći broj kompjuterskih prevara, a najnoviji slučaj stiže iz Osječko-baranjske županije, gde je 25-godišnja devojka 4. jula ostala bez 600 evra. Kako javljaju iz policije, prevarant joj se predstavio kao kupac preko internet oglasa i poslao lažni link koji je ona unela zajedno sa ličnim podacima i podacima sa bankovne kartice. U toku je kriminalistička istraga i potraga za počiniocem.
Ovakve prevare postaju sve sofisticiranije i učestalije. Policija Splitsko-dalmatinske županije upozorava da prevaranti koriste razne trikove - od lažnog predstavljanja kao vlasnici firmi, preko lažnih ljubavnih veza, do prevara prilikom online kupovine.
Prevaranti se predstavljaju kao šefovi
Posebno su se izdvojile takozvane "direktorske prevare" ili CEO prevare, gde se prevaranti lažno predstavljaju kao nadređeni i zahtevaju hitno plaćanje na lažne račune. Građanima i firmama savetuje se da budu pažljivi, da edukuju zaposlene, uvedu jasne procedure provere legitimiteta zahteva i redovno ažuriraju sigurnosne sisteme.
U prevarama sa računima, varalice se predstavljaju kao poverioci ili dobavljači i traže da se uplate preusmere na druge bankovne račune. Policija apeluje na dodatnu proveru svakog takvog zahteva i oprez kod deljenja informacija na društvenim mrežama.
Ručno upisujte adresu banke
Krađa identiteta preko telefonskih poziva (vishing), lažnih mejlova (phishing) i SMS poruka (smishing) takođe je u porastu. Građani bi trebalo da budu posebno oprezni sa nepoznatim pozivima i porukama, da ne dele lične i finansijske podatke preko telefona, mejla ili SMS-a, da ne klikću na sumnjive linkove i da uvek proveravaju sa svojom bankom ukoliko dobiju neuobičajene zahteve.
Još jedna česta prevara su lažne web stranice banaka. Policija savetuje da se nikada ne koristi link iz poruka, već da se adresa banke upisuje ručno ili da se koristi proverena veza sa omiljenih (favorit) stranica.
Opasne lažne ljubavi
Romantične prevare često se dešavaju na sajtovima za upoznavanje. Policija upozorava da se paze lični podaci koji se dele, da ne šalju kompromitujuće fotografije i da, ako se dogovore za susret, o tome obavezno obaveste porodicu i prijatelje.
Sve su češće i investicione prevare, kao i prevare prilikom online kupovine, gde prevaranti nude "sigurne" investicije ili primamljive ponude. Pre nego što ulože novac, građani bi trebalo da potraže nezavisni finansijski savet i da budu sumnjičavi prema ponudama koje obećavaju brzu i laku zaradu.
Kako se zaštititi
Policija podseća da je zaštita ličnih podataka i uređaja najvažnija. Redovno ažuriranje antivirusnih programa, korišćenje složenih lozinki, izbegavanje javnih Wi-Fi mreža, isključivanje nepotrebnog pristupa kameri i mikrofonu, kao i brisanje aplikacija koje se ne koriste - samo su neki od koraka koji mogu sprečiti sajber napade.
Takođe, važno je paziti gde i kada se pune uređaji, biti oprezan sa nepoznatim USB uređajima i redovno praviti sigurnosne kopije podataka.
Budite pažljivi i ne nasedajte na trikove prevaranata!
(Telegraf Biznis/Dnevno)
Video: Firme zatvaraju pogone tokom leta zbog rada na imanju, jedno od rešenja E-bolovanje
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.