Bankari ostali bez tuđeg novca: Varufakis upozorava na ekonomsku eksploziju "digitalnog dolara"

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

"Problem sa socijalistima je što im kad-tad ponestane tuđeg novca", govorila je Margaret Tačer. Ali, pita se bivši grčki ministar finansija Janis Varufakis u autorskoj kolumni za Prodžekt sindikejt, šta se dešava kada bankarima ponestane tuđeg novca? Njegov odgovor je jasan – ili sledi nova katastrofalna finansijska kriza, ili ćemo morati da osmislimo sistem koji bi Tačerova verovatno nazvala "socijalističkim".

U svom poslednjem autorskom tekstu, Varufakis analizira eksplozivan rast stablecoina – privatnih digitalnih valuta vezanih za američki dolar – i upozorava da je pred nama nevidljiva oluja koja može uzdrmati temelje svetske ekonomije.

Janis Varufakis Foto:Shutterstock.com

Šta su stablecoini i zašto su opasni?

Za razliku od Bitcoina i sličnih kriptovaluta koje se ponašaju kao berza na kofeinu, stablecoini su digitalni tokeni koje izdaju privatne kompanije uz obećanje da će njihov kurs pratiti vrednost dolara 1:1. Popularnost su stekli zbog brzih, jeftinih i pouzdanih transakcija, naročito kada je reč o slanju novca preko granice, bez posrednika i - što je posebno privlačno - izvan domašaja američkih sankcija.

Međutim, iza njihove prividne stabilnosti krije se sistem prepun rizika.

Kripto Foto: Freepik

Varufakis objašnjava da kompanije koje izdaju stablecoine imaju jasan podsticaj da emituju više tokena nego što imaju dolara u rezervi. Dodatno, veliki deo tih rezervi čuvaju se - ironično - u komercijalnim bankama. A kada banke upadnu u probleme, sledi panična trka korisnika da pretvore digitalne tokene nazad u stvarni novac. Rezultat? Lavina bankarskihh i stablecoin kriza koja može uzdrmati i berze, i tržište američkih obveznica, i ceo finansijski sistem.

Zakon koji podmeće tempiranu bombu

U junu ove godine, američki Senat je usvojio takozvani GENIUS Act, zakon koji praktično legalizuje i podstiče upotrebu stablecoina. Predlog je prošao glatko, a prema procenama američkog Trezora, čak 6,6 biliona dolara iz bankarskih depozita moglo bi da pređe u privatne digitalne novčanike.

Varufakis upozorava:

„To nije monetarna inovacija, to je privatizacija dolara - i to najopasnija do sada.“

Javni digitalni dolar

Za razliku od privatnih rešenja, Varufakis vidi državu i centralnu banku (Fed) kao ključne igrače u rešavanju ovog problema. Njegova ideja je jednostavna, ali revolucionarna: digitalni novčanik Federalnih rezervi, dostupan svima - kao obična aplikacija.

Dolar, pad Foto: Shutterstock

Zamislite da svoj novac možete primati direktno u taj novčanik, prebacivati sredstva iz komercijalnih banaka, koristiti besplatne transakcije, i pritom dobijati veće kamate nego kod bilo koje banke. Sve to, a uz potpunu privatnost i sigurnost, jer su tokeni 100% garantovani od strane Fed-a.

„To bi bila majka svih stablecoina, ali bez ijednog nedostatka privatnih alternativa“, piše Varufakis.

Tajni adut: Javni fond za sve građane

Ali tu nije kraj. Ukoliko toliki deo novca migrira iz banaka u Fed novčanike, ukupna količina novca u opticaju bi mogla da padne. U starom sistemu, banke su od jednog dolara depozita stvarale više - tzv. multiplikator novca.

Ukoliko se to uruši, Federalne rezerve bi morale da podižu kamate, a to bi moglo da uguši realnu ekonomiju.

Rešenje? Varufakis predlaže da Fed, umesto toga, izračuna manjak novca u sistemu i direktno dopuni digitalne novčanike svih građana, održavajući količinu novca stabilnom - bez novih poreza, bez zaduživanja države.

„To bi bio pravi javni monetarni fond - osnovni dohodak u digitalnom obliku, bez birokratije, bez uslova, bez političke trgovine“, tvrdi Varufakis.

Zašto se ovo ne čuje u javnosti?

Zato što bi ovakav sistem ukinuo moć banaka da posreduju između štediša i potrošača novca.
Banke bi konačno morale da rade ono za šta su i osnovane - da povezuju štednju sa investicijama, bez monopola na plaćanja.

berza Volstrit Foto: Shutterstock

Finansijska tržišta bi takođe morala da koriste tokenizovani dolar Fed-a, ali bez "zakupa valute" i naknada koje bi ubirali da su uspeli da privatizuju digitalni dolar.

Sloboda od bankara je moguća

Varufakisov predlog, po mnogima, nije utopija, već funkcionalna alternativa postojećem, krhkom sistemu. On nudi brže, sigurnije i poštenije finansije - i, što je najvažnije, ekonomsku slobodu od privatnih interesa.

janis varufakis Janis Varufakis / Foto: Printskrin/YouTube/TED

„To je sistem koji ne zavisi od dobre volje bankara, već od snage zajedničkog interesa. I zato ga nećete čuti od nijedne velike političke partije“, poručuje Varufakis.

(Telegraf Biznis)

Video: Firme zatvaraju pogone tokom leta zbog rada na imanju, jedno od rešenja E-bolovanje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>